Evropska komisija nedavno je objavila rezultate novog poziva EU Fonda za inovacije, koji je prvi put bio usmjeren samo na proizvodnju čiste energije. Ovaj poziv ima za cilj podršku projektima koji će doprinijeti dekarbonizaciji i razvoju novih tehnologija u oblasti obnovljivih izvora energije. Kako bi se unaprijedio razvoj vjetroenergije, od ukupno 85, šest projekata izabrano je iz ove oblasti, a od njih najmanje četiri posebno će se odnositi na energiju vjetra na moru (offshore).
Dodijeljena sredstva doprinijeće izgradnji proizvodnih kapaciteta za ključne komponente vjetroturbina. Projekti uključuju proizvodnju sljedeće generacije pogonskih sklopova, XXL tornjeva za offshore vjetroparkove, kao i nove dizajne rotora i malih i srednjih sistema za proizvodnju energije iz vjetra.
Lokacije za uspješne projekte planirane su u Danskoj, Njemačkoj, Poljskoj i Španiji, čime će se dodatno ojačati konkurentnost industrije Evropske unije na globalnom tržištu obnovljivih izvora energije.
Pročitajte još:
- Rumunija – plan za razvoj energije vjetra
- Vjetroelektrana na Ivan Sedlu strujom će napajati 11.000 domaćinstava
- Akcioni plan Njemačke: Zaštita evropske vjetroenergetske industrije
Za ukupno 85 inovativnih projekata usmjerenih ka postizanju neto nultih emisija, dodijeljeno je 4,8 milijardi eura. Planirano je da ovi projekti budu sprovedeni i postanu operativni prije 2030. godine. U periodu od prvih deset godina njihovog rada, očekuje se da će doprinijeti smanjenju emisije CO2 ekvivalenta za oko 476 miliona tona.
Tematske oblasti u okviru ovog poziva odnose se na pet glavnih tema, od opšte dekarbonizacije velikih, srednjih i malih sistema, do proizvodnje čiste tehnologije usmjerene na proizvodnju komponenti za obnovljivu energiju, skladištenje energije, toplotne pumpe i proizvodnju vodonika. Takođe, uključeni su i projekti koji se odnose na duboku dekarbonizaciju, odnosno koji imaju za cilj da postignu smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte za najmanje 75 odsto u odnosu na referentni scenario.
EU Fond za inovacije predstavlja jedan od najvećih svjetskih programa za finansiranje demonstracije tehnologija sa niskim emisijama ugljen-dioksida. Do 2030. godine, planirano je da Fond dodijeli sredstva u ukupnoj vrijednosti od približno 40 milijardi eura.