Gasovod „Snaga Sibira” – Karakteristike, završetak i uticaj

Gasovod Snaga Sibira predstavlja najveći sistem za transport gasa na istoku Rusije, koji doprema prirodni gas iz polja u Irkutskoj oblasti i polja u Republici Jakutiji, domaćim potrošačima na samom istoku Rusije ali i potrošačima u Kini. Očekuje se da će gasovod u cjelosti postati potpuno operativan do kraja 2024. godine, čime će omogućiti isporučivanje dogovorene količine gasa.

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

Projekat je započet u maju 2014. godine kada su Gazprom i China National Petroleum Corporation (CNPC) potpisali Ugovor o prodaji i kupovini gasa koji će biti isporučivan gasovodom Snaga Sibira. Ugovor, zaključen na period od 30 godina, predviđao je isporuku ruskog gasa Kini u količini od 38 milijardi kubnih metara godišnje.

Iste godine je započela gradnja prvog dijela gasovoda, dugog oko 2.200 kilometara od polja u Jakutiji do Blagoveščenska (kineska granica), dok je gradnja na  teritoriji Kine započela u aprilu 2017. godine. Nakon dvije godine, Gazprom i CNPC potpisali su ugovor za izgradnju prelaza ispod rijeke Amur unutar prekograničnog dijela gasovoda Snaga Sibira

Gasovod je pušten u rad 2. decembra 2019. godine, čime su započete prve isporuke ruskog gasa Kini. Krajem 2022. godine pušten je u rad još jedan dio gasovoda čime je ukupna dužina gasovoda premašila 3.000 kilometara.

Pročitajte još:

Zanimljivo je da gradnja gasovoda prolazi kroz tri ruska entiteta – Irkutsku oblast, Amursku oblast čiji je centar Blagoveščensk, i Jakutiju, prelazeći kroz planinska, seizmički aktivna i stjenovita područja, kao i tla koje su ispod 0°C u kontinuitetu godinama. Uslovi u kojima se gasovod gradi jesu surovi, sa temperaturama vazduha duž rute gasovoda koje variraju od -41 stepen u Amurskoj oblasti do -62 stepena Celzijusa u Jakutiji, kako se navodi na sajtu Gazprom-a.

Tamo gdje ima električne energije, može se razvijati i društvo i ekonomija, zbog čega gasovod pomaže u razvoju infrastrukture ruskih regiona koji sami po sebi imaju otežane uslove za život. To znači da će veliki broj ljudi i objekata koji se nađu na ruti ovog gasovoda postati energetski stabilniji. Osim toga, uslijed smanjenog izvoza ruskog gasa u Evropu, širenje tržišta ka istočnom dijelu svijeta jača i druge odnose. Ipak, za Kinu, gasovod je diversifikacija izvora, i smanjenje zavisnosti od uglja.

Takođe, postoji plan za izgradnju drugog gasovoda, Snaga Sibira 2, koji bi povezivao gasna polja u zapadnom Sibiru sa Kinom preko Mongolije, kako prenose svjetski mediji. U maju 2024. godine, Rusija i Kina su najavile da će uskoro potpisati ugovor o izgradnji ovog gasovoda, koji će imati još veći godišnji kapacitet.

Nedavno saopštenje Gazproma upućuje da je gasovod Snaga Sibira, koji vodi od Rusije do Kine, dostigao pun kapacitet izvoza od 38 milijardi kubnih metara gasa godišnje, zbog pojačanja dnevnih zaliha 1. decembra, čime je ispunjenje ugovora ubrzano u odnosu na planirani rok.

Primjera radi, planirani ugovorni obim za 2024. godinu je 30 milijardi kubnih metara, dok je dnevni obim dostigao rekordnih 109 miliona kubnih metara, premašujući predviđene dnevne količine od 86 miliona kubnih metara.

Od početka isporuka 2019. godine, Snaga Sibira se pokazala kao pouzdan izvor gasa, često dostavljajući količine koje nadmašuju planirane obaveze, zbog čega je Gazprom postao vodeći dobavljač cjevovodnog gasa za Kinu, premašujući čak i Turkmenistan, dok Rusija ostaje glavni ukupni dobavljač gasa Kini, uključujući i tečni gas.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti