Godinu dana od EU povelje o vjetru – koliki je napredak postignut?

Obilježeno je godinu dana od donošenja EU Povelje o vjetru (eng. EU Wind Charter), kojom su se Evropska komisija, 26 vlada EU i evropska industrija vjetra obavezali da sprovedu 15 mjera koje su navedene u Evropskom paketu energije vjetra za jačanje evropske industrije vjetra.

Pomenutim paketom postavljeno je rješavanje ključnih uskih grla – brže izdavanje dozvola, bolji dizajn aukcija i podrška za vještine, finansije i snabdijevanje kako bi Evropa ostala lider u vjetroenergiji.

Do danas je većina od 15 mjera sprovedena ili je u procesu implementacije. Javne finansijske institucije počele su da daju podršku lancu snabdijevanja vjetrom i logistici. Ovo je važno zato što se na taj način realizuju projekti koji inače ne bi bili mogući. Primjera radi, Evropska investiciona banka (EIB) pokrenula je svoj fond sa početnim iznosom od pet milijardi eura, koji olakšava izdavanje garancija potrebnih za prodaju turbina između proizvođača i developera vjetroparkova. Pored toga, Evropska komisija je počela da daje grantove preko Fonda za inovacije EU za pogone koji se bave proizvodnjom i razvojem vjetroturbina. Konkretno, dodijeljeno je 220 miliona eura za šest projekata u posljednjem pozivu Inovacionog fonda.

Mnoge zemlje članice pružile su javnu finansijsku podršku za ulaganja u fabrike opreme za vjetroenergiju, luke i infrastrukturu. Uz podršku EU i EIB, u Evropi se trenutno razvija 30 novih fabrika za proizvodnju vjetroenergetske opreme. U posljednjih 12 mjeseci industrija je investirala 11 milijardi eura u nove fabrike. Do kraja sljedeće godine, Evropa će moći da proizvede 9,5 GW off-shore i 22,5 GW on-shore vjetroturbina godišnje. Trenutno se svake godine grade vjetroparkovi kapaciteta od oko 20 GW.

Pročitajte još:

Njemačka je ponudila dobar primjer drugima, zato što je prva zemlja koja je u potpunosti primijenila novi pravni princip EU da je izdavanje dozvola za vjetroenergiju od preko potrebnog javnog interesa. Zahvaljujući tome, sada dozvoljava šest puta više vjetroparkova na kopnu nego prije pet godina, sa više od 12 GW dozvoljenih ove godine. Takva odluka dovela je i do toga da sada dobija mnogo više projekata kroz svoje aukcije, pa je tako ove godine prodato 11 GW novih kapaciteta energije vjetra na kopnu.

Foto-ilustracija: Pixabay (n-k)

Takođe, brojne zemlje su ove godine prvi put pokrenule aukcije za vjetroenergiju. Na primjer, Rumunija je nedavno dodijelila 1 GW CfD-a (ugovora o razlici).

Ovo su samo neki od mnogih pozitivnih uticaja do kojih je dovelo sprovođenje pomenutih 15 mjera, ali je dalji napredak potreban uz dodatnu političku i finansijsku podršku. Kako navodi WindEurope, očekuje se da Evropa izgradi više vjetroparkova u narednim godinama, jer trenutno vjetroenergija čini 20 odsto potrošnje električne energije u Evropi, a do 2030. godine bi trebalo da dostigne 30 odsto. Potreban je brži rast kako bi se ostvarili ambiciozni ciljevi koji su postavljeni. U ovom trenutku postoji nekoliko izazova koje je potrebno riješiti kako bi se postigli ciljevi.

Nova pravila EU u vezi sa bržim izdavanjem dozvola i dalje se primjenjuju u malom broju država. Drugi izazov jeste problem sa mrežama, zato što Evropa ne modernizuje dovoljno brzo svoje prenosne i distributivne mreže, što dovodi do kašnjenja novih projekata i smanjenja proizvodnje iz postojećih vjetroelektrana. Na kraju, spor tempo elektrifikacije u industriji usporava i napredak.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti