Organizacija Ember objavila je izvještaj u kojem je analizirala fugitivne emisije u industriji uglja u Australiji između 1990. i 2022. godine. Riječ je o emisijama gasova staklene bašte koje nastaju uslijed curenja ili neplaniranog otpuštanja gasova, a koje se ne kontrolišu direktno.
U analiziranom periodu, industrija uglja u ovoj zemlji povećana je za 170 odsto, čime je i proizvodnja uglja porasla sa 200 miliona tona na oko 540 miliona tona. Interesantno je da iako je proizvodnja uglja značajno porasla, emisije iz rudnika uglja porasle su za svega 0,17 odsto.
Kao dva ključna razloga za ovakav rezultat postavlja se zatvaranje rudnika sa visokim sadržajem gasa, odnosno metana, kao i značajni porast površinskog kopanja, koji ima niže emisije po jedinici uglja.
Pročitajte još:
- Bugarska sa najvišim energetskim siromaštvom u EU: da li će dobiti sredstva iz Socijalnog fonda za klimu?
- Indonezija planira širenje termoelektrana na ugalj – kako će to uticati na klimatske ciljeve
- Izvještaj o energetici EU 2024: Solar nadmašio ugalj, vjetar stabilan uz izazove, LNG u porastu
Ipak, razlog za smanjenje prijavljenih emisija jeste i promjena metodologije procjene. Prema novoj metodologiji, emisije se sada računaju za svaki rudnik posebno, umjesto da se koristi prosječna vrijednost za sve rudnike. Međutim, ove procjene često nisu provjerene, pa mogu prikazati niže emisije nego što su stvarno, što znači da izvještaji mogu biti netačni i podcijenjeni.
Proizvodnja uglja u Australiji rasla je u ovom periodu više od dvostruko brže od rasta emisija. Međutim, ovaj uspjeh ne treba da zavara da je ova industrija može da zanemari dalje napore u smanjenju emisija.
Naime, smanjenje emisija nije u potpunosti rezultat naprednih tehnologija ili smanjenja emisija u samim rudnicima, već i zbog promjena u metodologiji računanja emisija i zatvaranja rudnika sa visokim emisijama. U ovom trenutku i dalje postoji nekoliko rudnika koji imaju visok sadržaj gasa, a za koje postoji plan da budu prošireni, što može dovesti do ponovnog povećanja emisija ukoliko se ne uvedu dodatne mjere smanjenja emisija.
Energetski portal