Inovacija iz Finske: Primjenom specijalnih lasera, obično staklo postaje solarni prozor

Zgrade su veliki potrošači energije, zbog čega se stalno istražuju nova rješenja za poboljšanje njihove energetske efikasnosti. Jedno od inovativnih rješenja su solarni prozori, koji omogućavaju proizvodnju održive energije. Iako koncept solarnih prozora nije nov, istraživači sa Aalto univerziteta u Finskoj razvili su tehnološki naprednu metodu koja značajno poboljšava njihovu efikasnost.

Trenutno najčešće korišćeni LSC (Luminescent Solar Concentrator) prozori sadrže materijale koji emituju svjetlost, poznate kao luminofori. Međutim, ovi prozori imaju nekoliko nedostataka: nisku efikasnost, ograničen vijek trajanja, visoku cijenu i potencijalnu zapaljivost.

Kao odgovor na ove izazove, naučnici sa Aalto univerziteta razvili su alternativu – staklo sa specijalno obrađenom površinom. Upotrebom femtosekundskih lasera, koji emituju ultrakratke impulse, naučnici stvaraju sitne nano-strukture na običnom borosilikatnom staklu, čime ga pretvaraju u solarni prozor. Pojašnjenja radi, riječ je o staklu koje nastaje dodavanjem bora, što ga čini vrlo otpornim na promjene u temperaturi, termalne udare i hemijske uticaje.

Pročitajte još:

Nakon što laser proizvede mikro-strukture, one pomažu da svjetlost koja pada na staklo, bude usmjerena prema ivicama prozora, gdje se nalaze solarne ćelije, koje svjetlost pretvaraju u električnu energiju, navodi se u studiji objavljenoj na Science Direct.

Prema procjenama istraživača, ovako obrađeno staklo može proizvesti čak 55 puta više struje nego standardno, neobrađeno staklo.

Jedna od prednosti ove tehnologije je njena jednostavnija instalacija i niži trošak, što je čini pristupačnijom. Takođe, zanimljiv je efekat lotosa, koji ovo staklo posjeduje. Naime, zahvaljujući specifičnoj mikrostrukturi površine, voda sa stakla lako sklizne, što omogućava lakše čišćenje i održavanje stakla, smanjujući potrebu za stalnim održavanjem.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti