Inovacije za energetsku efikasnost i ekološku održivost

Ušuškana u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, sa bogatom istorijom i strateškim položajem, Gradiška je važan regionalni centar i čvorište za trgovinu, saobraćaj i kulturu. Grad se prostire duž rijeke Save, što mu daje prirodni potencijal za poljoprivredu i turizam. Ulaganjem u razne projekte doprinose ciljevima globalnog održivog razvoja, zaštiti životne sredine i obezbjeđuju bolji kvalitet života za sadašnje i buduće generacije. Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške, za Magazin Energetskog portala govorio je o načinima uštede energije u javnom prostoru i najznačajnijim projektima, inovativnom rješenju za obezbjeđivanje vodosnabdijevanja grada.

Šta biste izdvojili kao najvažnije što je urađeno po pitanju ekologije, energetske nezavisnosti ili održivog razvoja?

Foto: Predrag Zec

– Prelazak cijelokupnog sistema javne rasvete na „smart LED” rasvjetu obezbijedio je niz pozitivnih efekata, koji značajno unapređuju kvalitet, efikasnost i održivost osvjetljenja. Do 2023. godine Grad Gradiška je posjedovao sistem javne rasvjete sa natrijumovim sijalicama visokog pritiska (HPS), koje u odnosu na trenutno dostupne tehnologije u ovoj oblasti imaju značajne nedostatke, uključujući visoku potrošnju energije, kraći životni vijek, lošiji kvalitet osvjetljenja, duže vrijeme zagrijavanja, visoku proizvodnju toplote, negativan ekološki uticaj, ograničene mogućnosti upravljanja svjetlom i veću stopu kvara.

Prepoznati problem sa postojećom javnom rasvjetom uticao je da se u planovima Grada nađe projekat prelaska na savremenije i efikasnije tehnologije rasvjete, kojom se može unaprijediti energetska efikasnost, smanjiti troškovi i poboljšati kvalitet osvjetljenja. Grad je tokom 2023. godine izvršio prelazak javne rasvjete sa natrijumovim sijalicama visokog pritiska na „smart LED” rasvjetu, gdje je u sklopu ovog projekta uspostavio vlastitu LoRaWAN mrežu, koja omogućava široku primjenu IoT (Internet of Things) tehnologija u upravljanju gradskim resursima. Ova modernizacija i tehnologija ne samo da povećavaju energetsku efikasnost i smanjuju troškove već i omogućavaju naprednije upravljanje i kontrolu nad javnim resursima.

Grad Gradiška posjeduje jedan od najuređenijih komunalnih sistema ne samo u Republici Srpskoj već i u regionu, a posebno se ističe sistem vodosnabdijevanja. Zbog nekoliko ograničavajućih faktora za sistem vodosnabdijevanja, Grad je pristupio realizaciji projekta izgradnje solarne elektrane na vodoizvorištu Žeravica snage 1 MW. Realizacija ovog projekta obezbjeđuje povećanu energetsku nezavisnost, ekološki održivo i ekonomski isplativo rješenje za kompletno vodosnabdijevanje Grada Gradiška, obezbjeđujući stabilnost i održivost sistema u budućnosti. Kroz implementaciju ovog projekta, Grad potvrđuje posvećenost inovacijama i održivom razvoju, te kroz primjenu inovativnih tehnologija pokazuje sposobnost grada da koristi prirodne resurse na održiv način.

U FOKUSU:

Postavljanje solarne elektrane snage 1 MW na vodoizvorištu Žeravica predstavlja inovativno rješenje za obezbjeđivanje kompletnog vodosnabdijevanja Grada Gradiška. Ovo rješenje omogućava stabilan i održiv izvor električne energije za rad sistema vodosnabdijevanja. Kroz postavljanje solarnih panela na vodoizvorištu, Grad Gradiška osigurava energetsku nezavisnost, smanjuje troškove energije i emisije CO2, doprinoseći istovremeno ekološki održivijoj budućnosti. Ovo rješenje donosi dugoročne ekonomske i ekološke koristi za grad i promoviše održivi razvoj.

Foto: Predrag Zec

Završena je potpuna energetska rekonstrukcija objekata JU Muzička škola Gradiška i JU Gimnazija Gradiška. Specifičnost ovog projekta ogleda se u činjenici da je riječ o zaštićenom objektu kulture, što je zahtjevalo poseban pristup u sanaciji. Spoljašni izgled objekta morao je ostati nepromijenjen. Ovim projektom omogućen je bolji komfor za učenike i nastavnike, uz značajne uštede energije.

Paralelno s tim, u početnoj fazi je potpuna energetska sanacija objekta JU Gimnazija Gradiška. Ovaj projekat ima za cilj rješavanje dugogodišnjih problema sa energetskom efikasnošću. Zgrada gimnazije godinama je trpila velike gubitke energije zbog stare fasade, dotrajalih prozora i vrata, kao i zastarjelog sistema grijanja. Ti nedostaci su dovodili do visokih računa za energente i neravnomjerne temperature u učionicama. Završetak ovog projekta donijeće značajne efekte, uključujući smanjenje potrošnje energije, stabilne temperature u objektu tokom cijele godine, te unapređenje radnih uslova za učenike i osoblje. Istovremeno, projekat će doprinijeti očuvanju životne sredine kroz smanjenje emisije štetnih gasova.

Ovi projekti predstavljaju izuzetan primjer kako ulaganja u infrastrukturu obrazovnih ustanova mogu značajno poboljšati uslove za rad i istovremeno podržati održivi razvoj lokalne zajednice.

Šta Vam predstavlja nagrada za lidera lokalnog održivog razvoja i koje su to aktivnosti, odnosno projekti koji su doveli do ovog priznanja?

– Grad Gradiška je osvojio Nagradu za lidere lokalnog održivog razvoja u tematskoj oblasti „Pametan rast” zahvaljujući inovativnim projektima koji su značajno doprinijeli smanjenju emisije štetnih gasova i očuvanju životne sredine. Ovaj projekat, koji podrazumijeva prelazak sa klasične na LED rasvjetu jeste odgovor na izazove zagađenja vazduha i emisije CO2, koji su postali ozbiljni problemi u našoj zajednici, kao i u mnogim urbanim sredinama širom svijeta.

Ova nagrada dodijeljena je u okviru Programa „Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja kao temelj za održiv i inkluzivan rast u Bosni i Hercegovini (SDG2BiH)”, uz podršku Kraljevine Švedske i UNDP-a, te partnerstvo s UNICEF-om i „UN Women”. Kroz uvođenje digitalnih inovativnih rješenja, Grad Gradiška je efikasno smanjio emisije, optimizovao potrošnju energije i unaprijedio upravljanje resursima. Kroz realizaciju ovog projekta, Grad je uspostavio LoRaWAN mrežu, koja omogućuje efikasno praćenje i upravljanje trenutno postojećim ali i budućim gradskim digitalnim sistemima, od kvaliteta vazduha do javne rasvjete, pametne poljoprivrede, pametnog parkinga, pametnog upravljanja vodom, pametnog upravljanja otpadom i dr.

Intervju vodila: Jasna Dragojević

Intervju u cijelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala CIRKULARNA EKONOMIJA

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti