Kina ima ambiciju da do 2026. godine transformiše svoju industriju primjene nuklearne tehnologije u ekonomski sektor od velikog značaja, sa planom da dostigne godišnji ekonomski učinak od 400 milijardi kineskih juana, što je približno 55,7 milijardi američkih dolara. Ovakav cilj dio je “Trogodišnjeg akcionog plana za visokokvalitetan razvoj industrije primjene nuklearne tehnologije (2024-2026)”, koji je usmjeren na širenje upotrebe radioizotopa i povezanih tehnologija u visokotehnološkim industrijama, kako bi se prilagodila razvoju nuklearne industrijske, navodi se na sajtu World Nuclear News.
Radioizotopi su varijante elemenata čija jezgra emituju radijaciju, i nastaju kada se atomi stabilnih izotopa transformišu pod uticajem nuklearnih reakcija, kada procesi oslobađaju energiju u obliku radijacije, koja se koristi u raznim primjenama, od industrijskih do medicinskih.
U medicini, radioizotopi se koriste za dijagnostiku i terapije, u poljoprivredi, koriste se za unapređenje genetike biljaka i sterilizaciju insekata bez upotrebe hemikalija. U industriji, primjenjuju se u sterilizaciji opreme i konzervaciji hrane, kao i u sigurnosnim provjerama za detekciju skrivenih materijala.
Pročitajte još:
- Bugarska gradi nove blokove nuklearne elektrane „Kozloduj“
- Rumunija pokreće projekat izgradnje reaktora 3 i 4 u NE Černavoda
- Bugarska i SAD proširuju saradnju na izgradnji nove nuklearne elektrane u Kozloduju
Izgradnja i modernizacija nuklearnih reaktora važna je za povećanje kapaciteta proizvodnje radioizotopa. Nuklearni reaktori ne samo da proizvode energiju, već su i izvor neutrona potrebnih za proizvodnju radioizotopa. Kroz kontrolisanu nuklearnu reakciju, reaktori omogućavaju stvaranje specifičnih radioizotopa koji su potrebni za medicinske, poljoprivredne, i industrijske svrhe.
Povećanjem svoje sposobnosti da proizvodi ključne radioizotope, Kina teži da umanji svoju zavisnost od inostranih dobavljača i osigura tehnološku nezavisnost. Planirana izgradnja novih reaktora i optimizacija postojećih instalacija trebalo bi da omogući Kini da samostalno proizvodi više od tri tipa radioizotopa i razvija nove tehnologije njihove proizvodnje, što će joj dati veći suverenitet u ključnim tehnološkim resursima.
Energetski portal