Irska pomjera granice – Testiranje stabilne mreže sa 80 odsto obnovljivih izvora

Organizacija Wind Energy Ireland nedavno je održala Konferenciju o energiji vjetra na moru 2025, tokom koje je predstavljen novi Akcioni plan za ubrzanje razvoja vjetroparkova na moru u Irskoj.

Ono po čemu se ova zemlja izdvaja — osim što je već vodeća kada je riječ o energiji vjetra na kopnu — jeste to što prednjači i u primjeni inovativnih rješenja za jačanje sigurnosti i otpornosti elektroenergetskog sistema.

Sa 33 odsto udjela energije vjetra u ukupnoj proizvodnji električne energije, Irska je druga u Evropi, odmah nakon Danske. U industriji vjetroenergije zaposleno je gotovo 6.000 ljudi, a predstavlja i važan izvor prihoda za opštine i lokalne zajednice.

Foto-ilustracija: Pixabay (n-k)

Kako navodi WindEurope, elektroenergetska mreža Irske nije povezana sa ostatkom Evropske unije. Interkonektor Celtic, snage 700 MW, koji će povezati irsku mrežu sa Francuskom, trenutno je u izgradnji, sa planom da bude pušten u rad 2027. godine. Takođe, tri manja interkonektora omogućavaju razmjenu električne energije sa Velikom Britanijom.

Zbog ovih ograničenja, Irska je morala da osmisli drugačiji pristup u upravljanju elektroenergetskim sistemom koji se u velikoj mjeri oslanja na promjenljive obnovljive izvore energije. U kontekstu održavanja stabilne i sigurne mreže uz visok udio energije vjetra, Irska takođe prednjači. Ovaj izvor energije spada u tzv. nesinhronizovane izvore, jer nije direktno povezan sa frekvencijom mreže — za razliku od klasičnih elektrana koje rade u ritmu mreže.

Prije deset godina, iz bezbjednosnih razloga, bilo je dozvoljeno da najviše 50 odsto struje u svakom trenutku dolazi iz takvih izvora. Danas je ta granica povećana na 75 odsto, a uskoro će se testirati i mogućnost da čak 80 odsto struje dolazi iz vjetra i sunca, bez ugrožavanja stabilnosti mreže.

Veliki doprinos tome daje operator prenosnog sistema EirGrid, koji je kroz program DS3 razvio pametna rješenja za očuvanje stabilnosti mreže. Jedan od ključnih uređaja u tom procesu je sinhroni kondenzator, koji omogućava veće korišćenje obnovljivih izvora uz smanjenu potrebu za angažovanjem konvencionalnih elektrana isključivo radi stabilizacije mreže.

Pročitajte još:

Otvaranje potencijala vjetroelektrana na moru

Irska trenutno ima samo jednu malu vjetroelektranu na moru, snage 25 MW. Međutim, do 2030. godine planira se povećanje ovog kapaciteta na čak 5 GW, do 2040. na 20 GW, a do 2050. na 37 GW.

U okviru prve aukcije koja je održana 2023. godine, dodijeljeno je 3,1 GW kroz četiri projekta. Dva su već u proceduri i pokušavaju da obezbijede plasman energije putem korporativnih ugovora o otkupu energije (PPA). U novembru ove godine očekuje se nova aukcija za lokaciju kapaciteta 900 MW, uz južnu obalu, u okviru pristupa planiranog upravljanja morskim prostorom (Designated Maritime Area Plan – DMAP). Takođe, do 2027. biće izrađena nova nacionalna mapa koja će identifikovati buduće lokacije za vjetroparkove.

Ipak, zbog kašnjenja u izdavanju dozvola, neizvjesnosti u politici i nedostatka adekvatne lučke infrastrukture, Irska vjerovatno neće dostići cilj za 2030. godinu. Upravo zbog toga predstavljen je pomenuti Akcioni plan, koji postavlja četiri prioriteta:

  • realizaciju projekata iz prve aukcije;
  • iskorišćenje planiranih lokacija uz južnu obalu Irske;
  • dugoročno planiranje novih vjetroelektrana;
  • ulaganje u infrastrukturu poput luka i elektroenergetskih mreža.

Akcioni plan definiše konkretne naredne korake i identifikuje relevantne institucije koje treba da budu uključene u realizaciju svake preporuke.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti