Italija ponovo otvara rudnike u potrazi za kritičnim mineralima

Foto-ilustracija: Unsplash (kumpan-electric)

Italijanska vlada donijela je odluku o ponovnom otvaranju ranije zatvorenih rudnika i pokretanju novih kako bi obezbijedila pristup ključnim mineralima, poput litijuma i kobalta, koji su neophodni za proizvodnju električnih automobila i drugih tehnologija obnovljive energije, prenose svjetski mediji.

Ovaj potez usklađen je sa strategijom Evropske unije za smanjenje zavisnosti od Kine i podršku tranziciji na zelenu energiju.

Uredbom, koju su predstavili ministar industrije Adolfo Urso i ministar zaštite životne sredine Gilberto Pičeto Fratin, pojednostavljuju se procedure za dobijanje dozvola za rudarstvo, a predviđeno je da proces izdavanja dozvola traje najviše 18 mjeseci. Ova inicijativa ima za cilj ubrzanje istraživanja i eksploatacije mineralnih resursa, sa posebnim fokusom na litijum, nikl, kobalt i rijetke metale.

Italija planira da koristi savremene tehnologije za istraživanje i ekstrakciju minerala, što uključuje ažuriranje nacionalne rudarske karte i identifikaciju potencijalno vrijednih napuštenih rudnika. Ovaj program biće finansiran sa 3,5 miliona eura i rukovodiće ga Ministarstvo zaštite životne sredine.

Nova uredba takođe uvodi promjene u sistemu koncesionih naknada, gdje će kompanije plaćati od pet do sedam odsto prihoda od izvađenih minerala, što će omogućiti državi i regionima da podijele dobit od rudarskih aktivnosti. Ove mjere su dio šire strategije za ubrzanje energetske tranzicije i podršku nacionalnoj ekonomiji u kontekstu globalnih promjena na tržištu kritičnih sirovina.

Pročitajte još:

Italija bogata ključnim sirovinama

Vjeruje se da Italija posjeduje rezerve najmanje 15 od 34 sirovine koje Evropska unija smatra ključnim za strateški razvoj. Međutim, mnogi od tih resursa nalaze se u rudnicima koji su zatvoreni prije mnogo decenija jer su tada smatrani neisplativim, istakao je ministar Urso.

Prema italijanskoj agenciji za zaštitu životne sredine (ISPRA), potencijalni resursi uključuju litijum u blizini Rima, olovo i cink u Lombardiji, kobalt u Pijemontu, titan u Liguriji, kao i različite rude na Siciliji i Sardiniji.

foto-ilustracija: Pixabay/andreas160578

ISPRA ima zadatak da do maja 2025. godine obezbijedi ažuriranu mapu mineralnih resursa, koristeći savremene tehnologije poput satelita i dronova za otkrivanje minerala duboko pod zemljom, kako bi se što bolje iskoristio njihov potencijal.

„Ne smijemo dozvoliti da zavisnost od ruskog uglja zamijenimo zavisnošću od kritičnih sirovina iz Kine. Italija ima značajne rezerve minerala, poput kobalta u Pijemontu i Liguriji, i sada je vrijeme da ih iskoristimo za dobrobit naše ekonomije i građana“, izjavio je ministar Urso.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti