Izmijenjene globalne prognoze za potražnju nafte u naredne dvije godine

Foto-ilustracija: Unsplash (robin-sommer)

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK), jedan od najvažnijih igrača na globalnom tržištu nafte, ažurirala je svoje prognoze o potražnji za naftom za 2024. i 2025. godinu, prije svega zbog ekonomskog stanja, predviđajući tako skromniji rast potrošnje nafte nego što je bilo prvobitno očekivano.

Prema najnovijem izvještaju, očekuje se da će globalna potrošnja nafte iznositi 104,1 milion barela dnevno u 2024. godini, što je blagi porast u odnosu na 102,2 miliona barela u 2023, ali i snižena procjena u donosu na prvobitnu procjenu 2024. godine.

Dalje, za 2025. godinu, prema posljednjem mjesečnom izvještaju, prognoza je 105,7 miliona barela dnevno, što je i dalje niže u odnosu na prethodne procjene koje su iznosile 105,9 miliona barela za 2025. godinu.

Pročitajte još:

Bilo kakve revizije na ovom polju, od izuzetne su važnosti s obzirom da direktno utiču na globalnu energetsku ekonomiju i dalje poteze na globalnom planu.

Promjena prognoza potražnje za naftom rezultat je opreznijih očekivanja u pogledu globalnog ekonomskog rasta, kao i sporijeg oporavka u određenim dijelovima svijeta. Ipak, uprkos svim ovim prilagođavinjam i nižim procijenjenim očekivanjima potrošnje, samim tim i izvoza, i dalje se očekuje rast potražnje za naftom, sa projekcijom povećanja od 1,9 miliona barela dnevno u 2024. godini, što je iznad prosjeka rasta prije pandemije, kako prenose i svjetski mediji.

Dok OPEK predviđa nastavak rasta potražnje za naftom do 2050. godine, Međunarodna agencija za energiju (IEA) očekuje da će potražnja za fosilnim gorivima dostići vrhunac u ovoj deceniji zbog povećanog usvajanja obnovljivih izvora energije i električnih vozila. Riječ je o različitim projekcijama, s obzirom da IEA očekuje izraziti napredak kapaciteta obnovljivih izvora energije.

Revizija prognoza potražnje za naftom od strane OPEK-a odražava trenutne ekonomske izazove, važne su i za proizvođače, i za potrošače nafte, i utiču na globalni energetski pejzaž.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti