Grupa 20 (G20) predstavlja 19 država, zajedno sa Evropskom unijom, koje imaju najrazvijenije ekonomije na svijetu. Država koja čini lidera u tranziciji čiste energije među G20 jeste Brazil, sa najnižim udjelom fosilnih goriva u svom energetskom miksu.
Treba istaći da je Brazil predsjedavajuća zemlja G20 2024. godine, što joj omogućava da predvodi agendu globalne energetske tranzicije. Brojni su izazovi sa kojima se ova zemlja suočila na svom putu lidera.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA), iznijela je analizu izazova. Jedan od njih bio je oslanjanje na hidroenergiju, koja je vrlo nestabilan izvor zbog promjenljive klime. Kao primjer, navodi se 2001. godina, kada su nizak nivo padavina i dodatna ograničenja Brazila u to vrijeme, doveli do nestanka struje. Zbog toga, morale su da se uvedu mjere štednje i druge intervencije kako bi se smanjila potrošnja električne energije.
Tokom narednih godina, ova zemlja je počela da ulaže u različite izvore električne energije, ali su prioritetne bile solarne i vjetroelektrane, kao i biomasa. Napori su bili usmjereni i na proširenje i modernizaciju mreže, što je ostvarilo veću pouzdanost i manje gubitke. Povećanju udjela obnovljivih izvora energije, doprinijele su aukcije, bilateralni sporazumi, poreske olakšice i drugo, a takođe su podržani bili i nezavisni proizvođači električne energije. Iako je od 2000. do 2022. godine smanjen udio hidroenergije, obnovljivi izvori generalno su ostali stabilni, na oko 90 odsto udjela.
Pročitajte još:
- MOŽE LI SE ZAPADNI BALKAN ODREĆI GASA UZ POMOĆ SOLARNIH I VJETROELEKTRANA?
- PREKRETNICA U PROIZVODNJI OBNOVLJIVE ENERGIJE: EVROPSKI KAPACITETI BIOMETANA BILJEŽE SKOK
- KAPACITETI HIDROENERGIJE U SVIJETU RASTU ALI NEDOVOLJNO
Kada je riječ o biogorivu, Brazil je bio predvodnik globalne tražnje još od početka 2000-ih godina, a danas je, kako se navodi, globalni pionir u njegovoj proizvodnji. To je postigao uspješnom kombinacijom obaveza u vezi sa korišćenjem biogoriva, zatim kroz finansijske podsticaje i druge načine. Program Pró Álcool, koji je pokrenut nakon naftne krize 1973. godine, postavio je obavezu za mješavinu etanola u gorivima. Ovo je bila važna strategija kako bi se smanjila zavisnost od uvoza nafte i to korišćenjem poljoprivrednih resursa ove zemlje.
Kroz godine, obaveze za mješavinu su rasle, a u ovom trenutku zahtjev je 27 odsto za etanol i 12 odsto za biodizel na osnovu zapremine. Međutim, postoje planovi za dalje povećanje, pa je tako postavljen cilj da se do 2026. godine dostigne 15 odsto za biodizel.
Pored ovoga, Brazil sprovodi brojne druge planove i aktivnosti u vezi sa čistom energijom. To uključuje, između ostalog, i saradnju sa Sjedinjenim državama, Kinom i Evropskom unijom na razvoju niskougljeničnih tehnologija.
Energetski portal