Energetska tranzicija nikoga ne izostavlja – svi su pozvani da se okrenu čistim izvorima energije i smanje svoj ugljenični otisak kako bismo što prije uplovili u zeleniju budućnost. I vjerski objekti su odnedavno prepoznali značaj obnovljivih izvora energije i energetske nezavisnosti, a mnogo manastira u Srbiji već ima solarne panele na svom posjedu. Kompanija MT-KOMEX uvijek je tu da se upusti u nove izazove kada je riječ o izgradnji solarnih elektrana. Nakon što su izgradili elektranu u manastiru Žiča snage 50 kW, nedavno su realizovali još jedan solarni projekat u jednom od najznajačnijih srpskih manastira – Manasiji.
“Manastiru Manasija će ovo mnogo da znači, pogotovo u materijalnom poslovanju jer smo plaćali ogromne račune za električnu energiju, a uz pomoć ove elektrane će to biti značajno smanjeno. Takođe, vrlo je važno da vodimo računa i o ekologiji, da mi kao nacija imamo odgovoran odnos prema onome što je Gospod stvorio. Svakoga bih posavjetovao, ko god ima mogućnosti, da ugradi solarne panele, bilo da je u pitanju manastir, preduzeće ili privatna kuća, pogotovo u ovom vremenu kada nam je potrebno više električne energije”, rekao je iguman manastira Manasija, otac Pavle.
Naime, riječ je o solarnoj elektrani snage 12 kW koja se sastoji od 30 panela pojedinačne snage 410 Wp. U pitanju su monofacijalni paneli renomiranog proizvođača Luxor Solar. MT-KOMEX uvijek bira najefikasnije i najmodernije tipove panela na tržištu, a saradnja sa kompanijom Luxor Solar je uvijek nepogrješiv izbor. Inženjer kompanije MT-KOMEX, Filip Stojović, objašnjava da je solarna elektrana u Manasiji izgrađena na krovu objekta pored samog manastira kako estetika ove srpske svetinje ne bi bila narušena. On dodaje da je solarna elektrana priključena na jednu mjernu grupu, premda ovo nije bio lak zadatak jer je manastir imao nekoliko mjernih grupa koje su morale biti objedinjene u jednu.
U FOKUSU:
- Kako vlasnici i upravnici zgrada mogu da uštede električnu energiju uz EcoStruxure™ Energy Hub rješenje
- Eko teretana – njegovanje zdravlja ljudi i prirode
- Ubrzan trend rasta solarnih kapaciteta
Kao i uvijek, tim kompanije MT-KOMEX je i ovu prepreku uspješno savladao pa sada manastir ima jedno mjerenje i sva količina električne energije koju proizvede solarna elektrana može biti isporučena shodno potrošnji objekata u krugu manastira. Stojović ne krije da je ponosan na montere koji su elektranu izgradili za tri dana, što je rekordno brzo. Prema njegovim riječima, u planu je da solarna elektrana u manastiru Manasija stekne status kupca-proizvođača, a ova procedura danas je dosta pojednostavljena i odvija se u tri do četiri koraka.
Elektrana je južno orijentisana, a inženjeri su je projektovali tako da maksimalno iskoristi sunčevu energiju. Procjenjena godišnja proizvodnja solarne elektrane u Manasiji je oko 10.000 kWh po instalisanom kWp, odnosno 12.000 kWh na godišnjem nivou. Zahvaljujući ovoj solarnoj elektrani, manastir Manasija će doprinijeti godišnjem smanjenju emisija ugljen-dioksida od 8.000 kg. Kada je riječ o dodatnoj opremi, za ovu elektranu korišćen je invertor snage 10 kw što će omogućiti sticanje statusa kupac-proizvođač po pojednostavljenoj proceduri za elektrane do 10,8 kW.
U pitanju su invertori austrijskog proizvođača Fronius sa kojima je kompanija MT-KOMEX uspješno realizovala preko 100 MW elektrana. Ovog puta kompanija MT-KOMEX donirala je solarnu elektranu velikoj srpskoj svetinji. Solarna elektrana predstavlja mnogo više od jednokratne donacije jer će korisnici u narednih 30 godina moći da proizvode zelenu energiju i time smanje sopstvene troškove. Time je ova kompanija upotpunila svoj portfolio od preko 200 izgrađenih solarnih elektrana čija ukupna instalisana snaga prelazi 120 MW. Pored tehničke stručnosti, fleksibilnost i prilagodljivost je ono što omogućava timu kompanije da odgovori na različite zahtjeve klijenata i uvijek isporuči maksimalno efikasnu elektranu.
Priredila: Milena Maglovski
Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala AGOSOLARNA ENERGIJA I OIE.