Odabrani projekti za proizvodnju obnovljivog vodonika u EU

Evropska komisija (EK) odabrala je 15 projekata za proizvodnju obnovljivog vodonika, a čija ukupna vrijednost iznosi 992 miliona eura.

Projekti su smješteni u pet zemalja, a tokom deset godina trebalo bi da proizvedu skoro 2,2 miliona tona obnovljivog vodonika, čime bi se izbjegla emisija više od 15 miliona tona CO₂. Zemlje potpisnice bi trebalo  da počnu proizvodnju obnovljivog vodonika u roku od pet godina.

Vodonik će se proizvoditi u sektorima kao što su transport, hemijska industrija, te proizvodnja metanola i amonijaka. Pobjednički ponuđači, izabrani nakon druge aukcije u okviru Evropske banke za vodonik (EHB), proizvodiće obnovljivi vodonik u Evropi uz subvenciju koja će pomoći da se nadoknadi razlika između proizvodnih troškova i tržišne cijene, ubrzavajući tako upotrebu čistijih goriva.

„Od izabranih projekata, 12 je dobilo podršku putem fiksne premije u rasponu između 0,20 i 0,60 eura po kilogramu proizvedenog vodonika. Po prvi put, aukcija je uključila poseban budžet za proizvođače vodonika čiji kupci posluju u pomorskom sektoru – korisnici koji koriste vodonik za aktivnosti bunkerisanja. To je rezultiralo izborom tri projekta koja su ukupno dobila 96,7 miliona eura bespovratnih sredstava. Ovi projekti zahtijevaju podršku između 0,45 i 1,88 eura po kilogramu”, saopšteno je iz EK.

Pročitajte još:

Svaka pojedinačna subvencija za 15 odabranih projekata kreće se od osam miliona do 246 miliona eura.

Izabrani projekti će sada biti pozvani da pripreme ugovor o grantovima sa Evropskom izvršnom agencijom za klimu, infrastrukturu i životnu sredinu (CINEA). Očekuje se da će ugovori biti potpisani do jeseni ove godine.

U okviru inicijative Čisti industrijski sporazum (Clean Industrial Deal), planirana je i treća aukcija Evropske banke za vodonik krajem 2025. godine sa budžetom do milijardu eura.

Osim ovih projekata Španija, Litvanija i Austrija izdvajaju do 836 miliona eura nacionalnih sredstava za projekte u svojim zemljama putem funkcije „Aukcije kao usluga” (Auctions-as-a-Service).

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti