Živimo u vremenu kada je električna energija svakim danom sve potrebnija i traženija, zbog čega obnovljivi izvori postaju neizostavan dio modernog poslovanja. Osim ekološke odgovornosti i doprinosa, obnovljiva energija donosi i ekonomsku korist onima koji je implementiraju. Solarne elektrane na krovu predstavljaju samo jedan od efikasnih i održivih načina korišćenja sunčeve energije za proizvodnju električne energije, prije svega u urbanim sredinama gdje je prostor veoma ograničen.
Ovakav vid obnovljivih izvora energije dobija na značaju u Srbiji, gdje ipak Vojvodina prednjači zahvaljujući, između ostalog, povoljnim klimatskim uslovima. Kompanije koje se odluče za ugradnju solarnih panela ubrzo uviđaju njihove prednosti – značajne uštede na računima za struju, kasnije i mogućnost prodaje viška proizvedene energije nazad u mrežu, i ništa manje važno, smanjenje zagađenja i zaštita životne sredine gradova u kojima posluju.
Svaki kilovat-čas proizvedene solarne energije smanjuje potrebu za fosilnim gorivima, čime postajete dio globalne misije očuvanja planete i unapređujete svoje poslovanje. Kompanija CEEFOR i ovog puta učestvuje u gradnji održive budućnosti Srbije u okviru projekta solarnih elektrana na krovovima jednog maloprodajnog lanca. Stručni tim kompanije trenutno projektuje 14 solarnih elektrana koje će biti izgrađene na lokacijama širom zemlje. Projekat obuhvata više odredišta u Vojvodini, ali i široj Srbiji. Ta odredišta uključuju Novi Sad, Temerin, Kać, Futog, Novi Bečej, Rumu, Suboticu, Zrenjanin, Ćupriju i Jagodinu, s tim da neka mjesta dobijaju i po dvije elektrane na krovovima trgovinskih objekata.
Najveća solarna elektrana u okviru nabrojanih projekata nalazi se u Novom Sadu, sa kapacitetom od 160 kW AC (205,2 kWp DC). Sa svojih 360 solarnih panela na krovu, elektrana će obezbijediti godišnju proizvodnju od 222.356 kWh, što će smanjiti emisije ugljen-dioksida za čak 103.430 kilograma godišnje – što može da se poredi količinom ugljen-dioksida koju bi apsorbovalo 4.500 stabala tokom jedne godine. S druge strane, najmanja solarna elektrana u Kaću, sa kapacitetom od 20 kW AC (25,65 kWp DC) i planiranih 45 panela na krovu, godišnje bi trebalo da proizvede 27.457 kWh. Iako je manja po kapacitetu, smanjenje emisija u ovom slučaju iznosiće 12.901 kilogram ugljen-dioksida po godini.
U FOKUSU:
- Kako energetska efikasnost oblikuje budućnost Srbije
- Vijek inovativnog nasljeđa ABB automatskih osigurača
- Energetska tranzicija u Srbiji – izazovi i potencijali
Stručni tim i kvalitetna oprema
Visokokvalitetni paneli proizvođača Luxor Solar – 570 Wp omogućavaće optimalno iskorišćavanje sunčeve energije, dok će invertori Fronius Symo 20.0-3-M i Huawei Sun2000 40ktl-M3, osiguravati efikasan rad sistema, prilagođen veličini elektrane.
Konstrukcija panela je pažljivo odabrana prema specifičnostima ovih lokacija – od D-dome konstrukcije za većinu objekata do Chiko konstrukcije za najmanju elektranu u Kaću, gdje je krov od crijepa predstavljao izazov. Zahvaljujući stručnosti u radu i primjeni različitih konstrukcija, projekat se uspješno realizuje na različitim tipovima krovova. Svaka od ovih solarnih elektrana, bilo da se radi o manjim ili većim kapacitetima, korak je bliže zelenoj budućnosti i podstiče upotrebu obnovljivih izvora energije.
Korišćenjem već postojećeg prostora na krovovima, bez potrebe za dodatnim zauzimanjem zemljišta, projekat postavlja nove standarde u održivom poslovanju, pokazujući da se poslovni uspjeh i održivost mogu odlično uklopiti. Kompanija CEEFOR, svojim stručnim pristupom i posvjećenošću, ponovo dokazuje da je lider u projektovanju održive budućnosti. Iskoristite i vi snagu sunca i unapredite svoje poslovanje uz solarne elektrane na krovu. Neka vaša kompanija postane sinonim za inovaciju, održivost i odgovorno poslovanje uz inženjere CEEFOR tima.
Priredila: Milica Vučković
Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA