Gašenje TE “Kolubara” i TE “Morava” – EPS raspisao tender za konzervaciju i procjenu uticaja na životnu sredinu

Elektroprivreda Srbije raspisala je tender za izradu idejnog rješenja za potrebe konzervacije, izrade i podnošenja zahtjeva o potrebi procjene uticaja na životnu sredinu za prestanak rada termoelektrana TE “Kolubara” i TE “Morava”.

Kako ovo preduzeće navodi u tehničkoj dokumentaciji, u posljednje vrijeme mnoge termoelektrane na fosilna goriva u Evropi zatvaraju se ili ostaju u hladnoj rezervi kako bi se smanjili ekološki uticaji i ispunili zahtjevi Direktive o velikim ložištima EU. U Srbiji, termoelektrane “Kolubara” i “Morava” približavaju se kraju svog radnog vijeka i većina njihovih blokova iscrpila je dozvoljene radne sate prema Nacionalnom planu za smanjenje emisija, što zahtjeva njihovo gašenje.

Da bi se minimizirali negativni uticaji na životnu sredinu i lokalnu privredu, neophodno je pažljivo planirati njihovo zatvaranje. Razmatra se mogućnost prebacivanja ovih elektrana u stratešku rezervu, s mogućnošću reaktivacije u slučaju poremećaja u snabdijevanju energijom. Program predviđa dugotrajnu konzervaciju blokova, omogućavajući njihovo očuvanje dok se ne odluči o budućoj upotrebi lokacija. Pored toga, postoji ideja da se kapaciteti i oprema iskoriste za druge namjene, čime bi se postigla veća samoodrživost, uz očuvanje njihove funkcije kao strateške rezerve.

Pročitajte još:

Za dugoročno rješavanje statusa termoelektrana TE „Kolubara“ i TE „Morava“, potrebno je analizirati sve elemente i pogone, te sprovesti konzervaciju vitalnih dijelova postrojenja (kotlovi, turbo-generatorska oprema i cjevovodi) za duži period. Cilj je očuvanje opreme tokom obustave rada, uz mogućnost ponovnog startovanja postrojenja bez vremenskih ograničenja, uz minimiziranje rizika po zdravlje, bezbjednost i životnu sredinu.

Projekat uključuje analizu mogućnosti korišćenja dijelova opreme za druge svrhe, kao i alternativne upotrebe zemljišta u skladu s potrebama lokalne zajednice. Konzervacija je fokusirana na sprečavanje korozije i zaštitu komponenti termoelektrana, s posebnim mjerama za kotlove, turbine i sisteme za hlađenje. Takođe, treba uzeti u obzir nacionalne propise o zaštiti životne sredine pri korišćenju hemikalija i tretiranju nusproizvoda konzervacije.

Za projekat prestanka rada termoelektrana, potrebno je pripremiti zahtjev za procjenu uticaja na životnu sredinu, u skladu sa Zakonom o procjeni uticaja na životnu sredinu i relevantnim propisima. Takođe, treba izraditi mjere zaštite i monitoring zagađivanja za sve faze – zaustavljanje rada, pasivno stanje tokom konzervacije i ponovno pokretanje.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti