OPEK predviđa značajan porast globalne potražnje za naftom do 2050. godine

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) predstavila je svoj Svjetski naftni pregled (WOO) za 2024. godinu na konferenciji ROG.E u Brazilu. U svom 18. izdanju, WOO pruža sveobuhvatan pregled srednjoročnih i dugoročnih prognoza za globalne sektore nafte i energije, s tim da ovogodišnji pregled po prvi put proširuje vremenski okvir do 2050. godine, predviđajući značajan rast globalne potražnje za naftom.

Prema WOO 2024, globalna potražnja za naftom dostići će 120,1 milion barela dnevno (mb/d) do 2050. godine, što odražava porast ukupne potražnje za energijom od 24 odsto. Poređenja radi, globalna potražnja za sirovom naftom (uključujući biogoriva) u 2023. godini iznosila je 102,21 milion barela dnevno.

U svom obraćanju na konferenciji, generalni sekretar OPEK-a, Haitam Al Gais, naglasio je važnost ove publikacije u oblikovanju energetske debate i donošenju odluka u narednim decenijama.

„Pregled je ključan za OPEK-ovu posvjećenost transparentnosti kroz dijalog i saradnju i pomaže u boljem razumjevanju svih međusobno povezanih pitanja koja utiču na našu energetsku budućnost,“ podvukao je Al Gais.

Pročitajte još:

On je naglasio i značaj lansiranja WOO 2024 u Brazilu, ukazujući na sve dublju saradnju između Brazila i OPEK-a, posebno kroz Povelju o saradnji (CoC) između OPEK-a i zemalja van OPEK-a. Povelja, potpisana 2019. godine, služi kao okvir za saradnju u cilju stabilizacije energetskog tržišta.

Brazil, jedan od najvećih svjetskih proizvođača nafte i ključni partner van OPEK-a, predsjedavaće G20 u 2024. godini i biće domaćin 30. Konferencije UN o klimatskim promjenama (COP30) 2025. godine. Ovi događaji, kako je napomenuo Al Ghais, pokazuju lidersku poziciju Brazila i njegovu posvjećenost rešavanju ključnih globalnih pitanja, uključujući energetsku sigurnost i klimatske akcije.

Nafta ključna za energetsku sigurnost 2050.?

Foto-ilustracija: Pixabay

Izdanje WOO 2024 dolazi u ključnom trenutku za energetski sektor, budući da se svijet suočava sa izazovima ispunjavanja rastućih energetskih potreba uz istovremene napore za ublažavanjem klimatskih promjena.

Očekuje se da će globalna potražnja za energijom porasti za 24 odsto do 2050. godine, vođena rastom stanovništva, ekonomskim razvojem i sve većim pristupom energiji u zemljama u razvoju. Prema prognozama OPEK-a, uprkos napretku u oblasti obnovljivih izvora energije, nafta će i dalje ostati centralni stub globalnog energetskog sistema.

Iz OPEK-a ističu kontinuiranu potrebu za investicijama u naftnu infrastrukturu i istraživanja kako bi se osigurala stabilna ponuda.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti