Unapređenje upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevu, odnosno dugoročno rješavanje problema odlaganja, modernizacija infrastrukture i poboljšanje standarda ekološke zaštite bili su tema sastanka Nasihe Pozder, federalne ministarke životne sredine i turizma i Nihada Uka, premijera KS.
Tokom obilaska deponije otpada u okviru Regionalnog centra za upravljanje otpadom Smiljevići sagledano je trenutno stanje, te moguća rješenja za unapređenje upravljanja otpadom.
Razgovarano je i o planovima i projektima koji mogu biti zajednički realizovani u sklopu usvojenog budžeta Federacije BiH i programa javnih investicija FBiH 2025. – 2027., ali i uz moguću podršku međunarodnih organizacija ovim projektima.
„Deponija Smiljevići predstavlja izazov, ali i priliku da zajedničkim radom poboljšamo uslove za građane Kantona Sarajeva. Radimo na novom Federalnom planu upravljanja otpadom i ono što su dobre prakse i standardi pokazali jest da je na deponijama neophodno unaprijediti sistem reciklaže, smanjiti količinu otpada koji se odlaže i osigurati da svi procesi budu u skladu s ekološkim standardima. Nama trebaju kvalitetni i spremni projekti kako bi podržali dobra i održiva rješenja”, izjavila je Pozder.
Premijer Uk naglasio je da Vlada Kantona Sarajevo aktivno radi na pronalaženju rješenja za bolji sistem upravljanja otpadom.
Pročitajte još:
- U Srbiji registrovano 2.526 divljih deponija u 2024. godini – najviše u seoskim sredinama
- Deponija Uborak dodatno nagomilana otpadom nakon poplava
- Vlada KS odobrila 3,9 miliona KM za proširenje plohe za odlaganje otpada
„Svjesni smo problema koji postoje i važno je da nam rukovodstvo deponije dostavi prioritete i da imamo dinamički plan kako da odgovorimo na ove izazove. Takođe, bitno nam je da radimo zajednički i s višim nivoima vlasti i Federacija nam sigurno može pomoći da rad deponije Smiljevići bude unaprijeđen”, rekao je Uk.
Predstavnici Rada i deponije Smiljevići istaknuli su da je preduzeće već preduzelo mjere kako bi poboljšalo stanje na deponiji i unaprijedilo svakodnevno poslovanje, te da će trebati saradnja institucija i struke, kao i rad na edukaciji građana o važnosti selektivnog odlaganja otpada, kako bi se ova oblast modernizovala.
Postoje idejni projekti poput ”Prikupljanja otpada u KS”, idejno rješenje za zatvaranje/konzerviranje neaktivnih ploha deponije Smiljevići, projekat “Razvoja sistema odvojenog prikupljanja posebnih kategorija otpada u KS”, “Sistemsko zbrinjavanje biootpada u KS, ”Sistemsko zbrinjavanje otpadnih voda sa deponije Smiljevići”, koji je jedan od prioritetnijih, a tu su i projekti uspostavljanja rada kogenerativnog postrojenja za iskorištavanje deponijskog plina, koje će kantonalne institucije i rukovodstvo deponije predložiti za program javnih investicija.
Energetski portal