Deponija Uborak dodatno nagomilana otpadom nakon poplava

Nakon što je prošlo više od mjesec dana od poplava koje su, između ostalog, pogodile područje Opštine Jablanica, Elektroprivreda Bosne i Hercegovine prošle je sedmice započela čišćenje uz pomoć dostupne mehanizacije i osoblja iz HE na Neretvi (koju čine HE Jablanica, HE Grabovica, HE Salakovac).

Govoreći o nagomilanom otpadu u području brane direktor podružnice Nijaz Begić je potvrdio da su ogromne količine otpada već izvađene, a određene količine su, uz dozvolu lokalnih vlasti, već prebačene na deponiju “Uborak” kod Mostara koja je višedecenijski problem tog grada.

Đani Rahimić, direktor Javnog poduzeća “Komunalno” Mostar, izražava zbrinutost zbog sve veće količine otpada koji je inače problematičan za odlaganje.

Foto: Planinarsko društvo “Prenj-Glogošnica 1979”

„Odlaganje otpada je jedan globalni problem, a pogotovo u ovakvim situacijama onemogućenog kretanja, pristupa i povećane količine otpada. Moram priznati da komunalno preduzeće ne upravlja deponijom ‘Uborak’, dakle u tom smislu mi nemamo detaljne informacije o odlaganju otpada na tu lokaciju. Ono što smo mi kao komunalno preduzeće s našim kolegama iz Jablanice radili jeste zbrinjavanje jednog dijela ambalažnog otpada koji je zbog onemogućavanja pitke vode, odnosno korištenja vode iz vodovoda, bila je povećana potrošnja flaširane vode u Jablanici i dobili smo zahtjev od kolega iz Jablanice da pomognemo u tom smislu da zbrinemo taj ambalažni otpad koji ostaje nakon korištenja”, pojašnjava Rahimić.

Dodaje da je komunalno preduzeće, na čijem je čelu, na području Jablanice postavilo desetak kontejnera za ambalažni otpad, te da je jednom sedmično vršeno njihovo pražnjenje.

„Taj otpad će se reciklirati i on je deponovan privremeno na naše reciklažno dvorište u Mostaru, a uskoro će biti prerađeni i, da kažem, prodat na tom tržištu sekundarnih sirovina”, kaže Rahimić.

Što se tiče ostalog komunalnog otpada, ističe da mostarsko komunalno preduzeće nije učestvovalo u njegovom zbrinjavanju.

„Vidjeli smo, naravno, da se gomila jedan dio tog otpada u akumulaciji HE Grabovica, da su ga oni privremeno deponovali na nekom svom prostoru, da se on još uvijek čisti i tu dijelimično ima ovog ambalažnog otpada, djelimično su to naplavila drva koji se može, da kažem, deponovati i na nekom odlagalištu koje nije sanitarno, jer se ne radi o nekom opasnom otpadu ili vrstama ovoga komunalnog otpada”, napominje.

Deponija Uborak kod Mostara je višedecenijski problem. Mještani kao rješenje vide da vlasti pronađu neku novu lokaciju za deponiju ili gradnju spalionice otpada. Prema odluci Federalnog ministarstva za životnu sredinu i turizam, trebalo je da bude zatvorena ove godine. Umjesto zatvaranja, odobren je projekat proširenja.

Pročitajte još:

„Javna komunalna preduzeća iz Mostara, u saradnji sa Gradom Mostarom, iduće sedmice, 19. novembra, organizuju jedan okrugli stol gdje su pozvani eminentni stručnjaci iz Austrije koji su se, između ostalog, bavili izgradnjom spalionica. Tu smo naravno pozvali sve resorne ministre, načelnike opština. To će biti jedan okrugli stol zatvorenog tipa, dakle, za predstavnike vlasti kako bi se svi oni informisali i razgovarali o nekim mogućnostima zbrinjavanja tog otpada na moderne načine, koje, između ostalog, podrazumijevaju i izgradnju spalionica”, dodaje Rahimić.

Kaže da je izgradnja spalionice kompleksan problem i zadatak koji zahtijeva širu društvenu zajednicu. Smatra da nijedan grad u BiH nema dovoljno ni kapaciteta, ni snage da se u takav projekt upusti samostalno.

Prošle godine iscurila je informacija da na deponiju “Uborak” godišnje stigne preko 30.000 tona otpad od čega se reciklira samo 13 odsto. Razlog tome je, pojašnjava Rahimić, je to što su do sada radnici na deponiji, iz komunalnog otpada, pokušavali izdvojiti dio koji se može reciklirati. Međutim, ova praksa se pokazala neefikasnom.

Izvor: N1

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti