Trenutni energetski miks Rumunije oslanja se na raznovrsne domaće resurse, pri čemu ključnu ulogu imaju obnovljivi izvori energije, prirodni gas u kombinaciji sa vodonikom i nuklearna energija. Kroz Fond za modernizaciju, instrumentom Evropske unije, planira se izgradnja dodatnih 10 GW vjetro i solarne energije do kraja 2030. godine, sa čim je već započeto.
Upravo prateći ovu dinamiku, Rumunski ministar energetike, potpisao je proteklih dana 113 ugovora o grantu sa lokalnim vlastima za izgradnju solarnih sistema, koji će se primarno koristiti za sopstvenu potrošnju. Ukupni instalisani kapaciteti iznosiće 41,7 MW, dok je ukupna vrijednost 63,6 miliona eura. Javni pozivi bili su dio strateške inicijative Rumunije usmjerene na podršku razvoju kapaciteta za proizvodnju i skladištenje električne energije iz OIE pod nazivom „Ključni program 1 – Obnovljivi izvori energije i skladištenje energije”, što se finansira iz Fonda za modernizaciju, navodi se na sajtu Ministarstva energetike Rumunije.
Ovaj potez je dio šireg napora da se podrže lokalne zajednice u smanjenju komunalnih troškova kroz uštedu energije u javnim ustanovama kao što su škole, vrtići, poliklinike i ulična rasvjeta. Među korisnicima ovih sredstava su 91 opština, devet gradova, šest opština, opštinske bolnice kao i manastir Sihastrija.
Pročitajte još:
- Budućnost zelene energije u Rumuniji
- Jačanje energetskih veza – pušten u rad rumunski dio dalekovoda ka Srbiji
- Rumunija ulaže u projekte skladištenja energije i fabriku solarnih panela
Nešto prije potpisivanja ovih ugovora, Ministarstvo energetike Rumunije saopštilo je i da je iz Fonda za modernizaciju Evropske unije izdvojeno ukupno 150 miliona eura za finansiranje kapaciteta za skladištenje električne energije. Riječ je o novom javnom pozivu koji je dio iste strateške inicijative Rumunije kao i potpisani ugovori, a to je „Ključni program 1 – Obnovljivi izvori energije i skladištenje energije”.
Cilj javnog poziva je, kako se navodi u saopštenju, podrška investicijama u sisteme za skladištenje električne energije koji su povezani sa postojećim postrojenjima za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, uključujući hidroelektrane. Prema propisima, skladišta će godišnje morati da apsorbuju najmanje 75 odsto energije iz povezanih obnovljivih izvora.
Energetski portal