Šta pokazuje Izvještaj o stanju Energetske unije 2024?

Evropska komisija je objavila Izvještaj o stanju Energetske unije za 2024. godinu (eng. State of the Energy Union Report 2024), u kojem se prikazuje kako je Evropska unija odgovorila na bezbjednosne i energetske izazove tokom mandata trenutne komisije.

Izdvojeno je nekoliko najvažnijih rezultata koji su ostvareni tokom prethodnih godina. Obnovljivi izvori energije su dostigli nove rekorde kapaciteta, a najnoviji podaci pokazuju da je u prvom polugodištu 2024. godine, polovina proizvodnje električne energije u Evropskoj uniji dolazila iz obnovljivih izvora. Takođe, energija vjetra se popela na drugo mjesto među najvećim izvorima električne energije, iza nuklearne.

Foto-ilustracija: Unsplash (CHUTTERSNAP)

Jedan od ciljeva Evropske unije bio je smanjenje zavisnosti od uvoza ruskog gasa. Uočen je pozitivan trend, jer je uvoz iznosio 45 odsto u 2021. godini, dok je u junu 2024. godine smanjen na 18 odsto. Uvoz iz pouzdanih partnera, poput Norveške, je povećan. Generalno, potrošnja gasa je smanjena između avgusta 2022. i maja 2024. godine za 138 milijardi kubnih metara. Takođe, rok za dostizanje cilja od 90 odsto zimskog skradišta gasa bio je 1. novembar, a Evropska unija postigla je ovo 19. avgusta.

Kada se osvrnemo na energetsku krizu iz 2022. godine, cijene energije su značajno stabilnije i niže u poređenju sa najvišim nivoima iz tog perioda.

Pročitajte još:

Uspjeh je postignut i kada je riječ o emisijama gasova staklene bašte, koje su od 1990. do 2022. godine smanjene za 32,5 odsto, a ekonomija u Evropskoj uniji porasla je za oko 65 odsto u istom intervalu.

Kroz Fond za inovacije (eng. Innovation Fund), sa budžetom od oko 40 milijardi eura do 2030. godine, Evropska unija će podržati tehnologije sa nultim emisijama, uz uspješno sprovedenu rundu aukcija za projekte obnovljivog vodonika, kako navodi Izvještaj.

Još jedan važan fond je Socijalni klimatski fond (eng. Social Climate Fund), koji će mobilisati najmanje 86,7 milijardi eura za period 2026-2032. Fond je finansiran iz prihoda Sistema trgovine emisijama (ETS) i djelimično sufinansiran od strane zemalja članica. Cilj je podržati energetski efikasne mjere, kao što su pristup povoljnim i energetski efikasnim stanovima, čisto hlađenje i grijanje, integracija obnovljivih izvora energije, te mobilnost sa nultim i niskim emisijama.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti