Stara štampa u novom ruhu

Za proizvodnju papira potrebno je mnogo električne energije, vode i celuloze, a kao što svi znamo, on se „lako i brzo“ troši, zato je racionalna potrošnja, reciklaža ili ponovna upotreba višestruko značajna. Kako se starom papiru može udahnuti novi život i dati nova upotrebna vrijednost otkriva nam Nada Ubiparip iz Mrkonjić Grada. Pored brige o porodici, a Nada je majka troje djece, uspijeva pronaći vrijeme da se posveti svom hobiju. Po zanimanju je tehničar modelar odjeće, ali nažalost nije imala priliku i mogućnost da kroji i šije, već je pronašla način da svoju kreativnost iskaže izrađujući korpe od starih novina.

Foto: Ljubaznošću Nade Ubiparip

– Nikad nisam radila u struci, a glavni razlog je što je za taj posao potreban adekvatan radni prostor koji nemam. Iako znam i da nešto iskrojim i sašijem, odlučila sam da to ostavim po strani i izaberem nešto što mogu da radim bilo gdje u kući. Kada sam bila mala, majka me je učila da pletem i tako sam došla na ideju da to znanje upotrijebim za stvaranje nečeg novog i lijepog – objašnjava Nada.

U početku je iz razonode plela kape, šalove i džempere za svoju djecu, a onda je sasvim slučajno, gledajući razne klipove, naišla na jedan u kojem žena izrađuje korpe od papira. Prisjeća se da je to oduševilo, pa je sate i dane provodila učeći i usavršavajući pletenje papira.

U FOKUSU:

Danas iz Nadinih kreativnih ruku izlaze korpe raznih motiva, veličina i oblika. Tako na njenoj Instagram stranici Nadinokorparstvo možete vidjeti korpe izrađene za Vaskrs, Novu godinu, Božić, u obliku pčele, vozića, ogromne korpe za igračke, pa čak i modne torbe.

Otkrila nam je kako joj je omiljeni rad korpa – vozić koji zapravo služi kao držač za olovke i školski pribor.

– Za izradu korpi dobijam staru štampu iz jedne zemlje u regionu zato što je papir dosta kvalitetniji od onog koji se kod nas može naći. Prvo osmislim kako će korpa izgledati i onda slijedi izrada. Sam proces izrade počinje tako što prvo pripremim papir, onda izrađujem štapiće, farbam ih i potom pletem. Uglavnom imam neki model, kalupe svakakvih oblika za različite korpe. Uvijek prvo ispletem dno, pa kada ga završim, podižem štapiće i pletem koliko mi je potrebno u visinu – objašnjava naša sagovornica.

Ističe da su boje koje koristi ekološke, i da su sigurne čak i ako dođu u kontakt s hranom. Tako se korpe mogu koristiti za razna posluženja kod kuće.

Priredila: Jasna Dragojević

Tekst u cijelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala  AGOSOLARNA ENERGIJA I OIE.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti