Klimatske promjene ostavile su ozbiljne posljedice u šest zemalja Kavkaza jer su uzrokovale povlačenje glečera i smanjenje riječnih tokova, pokazuje novi izvještaj Programa UN za životnu sredinu (UNEP) objavljen pred početak konferencije COP29.
Izvještaj, pod nazivom Caucasus Environment Outlook (CEO-2), fokusira se na region Kavkaza, obuhvatajući Jermeniju, Azerbejdžan, Gruziju, kao i dijelove Irana, Rusije i Turske.
Ovaj dokument otkriva da su se glečeri u prosjeku povukli za 600 metara tokom prošlog vijeka, a od 2000. godine izgubljeno je više od 11 milijardi tona slatke vode, ranije uskladištene u ledu. Voda postaje sve neravnomjernije raspoređen resurs u zemljama Kavkaza, pa se tako povlačenje podzemnih voda u Jermeniji od 2000. godine udvostručilo, dok je u Azerbejdžanu poraslo za čak 400 odsto.
Izvještaj predviđa i da će do kraja vijeka pad riječnih tokova u ovom region iznositi oko 20 odsto. Štaviše, između 2000. i 2020. godine, godišnji protok rijeke Kure, koja protiče kroz Tursku, Gruziju i Azerbejdžan, smanjen je za 20 odsto. Sa smanjenim snježnim i glečerskim pokrivačem u planinskim predjelima, izvještaj predviđa dalji pad u snabdijevanju slatkom vodom i poziva na prekograničnu razmjenu podataka i inovativna rješenja za ublažavanje posljedica.
Pročitajte još:
- Novi rekordni nivo GHG – da li slijedi porast temperature?
- Evropski univerziteti pokreću obuku budućih ljekara o uticaju klimatskih promjena na zdravlje
- Međunarodna konferencija o sušama usmjerena na povećanje globalne otpornosti
Takođe, prema procjenama Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC), prosječne temperature u regionu mogle bi da porastu za oko 3,6°C do kraja vijeka u poređenju sa baznom linijom iz 1970-2000. godine. Region Kavkaza suočava se s pojačanim toplotnim talasima, dok broj ekstremno toplih dana u Azerbejdžanu značajno raste – u Bakuu je između 1991. i 2020. zabilježeno čak 365 dana s temperaturama iznad 35°C, u poređenju s 86 dana tokom perioda 1960–1990.
Porast temperature najteže će pogoditi planinske regione gdje otapanje glečera već predstavlja ozbiljnu opasnost od poplava. Posljedice klimatskih promjena osjetile su se u avgustu 2023. godine, kada je razorni mulj, izazvan intenzivnim padavinama i topljenjem leda, odnio najmanje 24 života u Gruziji.
Pored toga, erozija zemljišta, pogoršana jakim kišama i neodrživim praksama, smanjuje obradivo zemljište, posebno u Turskoj, gdje je pogođeno 71 odsto poljoprivrednih površina i 59 odsto pašnjaka.
Uprkos izazovima, izvještaj UNEP-a ukazuje na potencijal za napredak kroz obnovljive izvore energije i širenje zaštićenih teritorija. Azerbejdžan sada štiti preko devet odsto svoje teritorije, dok je zaštićena površina Gruzije porasla na gotovo 11 odsto.
Autori izvještaja dodaju i da klimatske promjene i mjere prilagođavanja treba da budu integrisane u politike i zakonodavstvo, što zahtijeva snažnu političku podršku. Urbanističko planiranje takođe treba da vodi računa o životnoj sredini u većoj mjeri, kao i da se izrađuju planovi upravljanja prekograničnim vodnim slivom.
Energetski portal