Novi rekordni nivo GHG – da li slijedi porast temperature?

Koncetracije gasova staklene bašte su dostigle nove rekordne vrijednosti  2023. godini, što će dovesti do globalnog rasta temperature, upozoravaju u najnovijem izvještaju iz Svjetske meteorološke organizacije (WMO).

Sve dok emisije traju, gasovi staklene bašte će se nastaviti nakupljati u atmosferi, što dovodi do porasta globalne temperature. S obzirom na izuzetno dug vijek trajanja CO2 u atmosferi, nivo temperature koji već posmatramo ostaće na snazi decenijama, čak i ako se emisije brzo smanje na nulu, navodi između ostalog WMO.

Ugljen-dioksid (CO₂) se nakuplja u atmosferi brže nego ikada ranije u istoriji ljudske civilizacije, povećavši se za više od deset odsto samo u posljednje dvije decenije.

Foto-ilustracija: Pixabay (Jerzy-Górecki)

Povećanje koncentracije CO2 u atmosferi tokom 2023. godine bilo je veće nego 2022, iako niže od tri godine prije toga. Globalno prosječna koncentracija ugljen-dioksida dostigla je 420 dijelova na milion, metana 1.934 dijelova na milijardu i azot-oksida 337 dijelova na milijardu u 2023. godini.

Od 1990. do 2023. godine, radijativno forsiranje – efekat zagrijavanja na našu klimu – dugovječnih gasova staklene bašte poraslo je za 51,5 odsto, pri čemu CO2 čini oko 81 odsto tog porasta, prema Nacionalnom indeksu gasova staklene bašte koji se navodi u Biltenu WMO.

Pročitajte još:

„Još jedna godina. Još jedan rekord. Ovo bi trebalo da bude alarm za sve one koji donose odluke. Jasno je da nismo na pravom putu da ispunimo cilj Pariskog sporazuma o ograničavanju globalnog zagrijavanja na znatno ispod 2°C, s težnjom ka 1,5°C iznad predindustrijskih nivoa. Ovo nisu samo statistike. Svaki djelić ppm i svaki dio stepena temperature ima stvaran uticaj na naše živote i našu planetu,” rekla je Celeste Saulo, generalna sekretarka WMO.

Bilten o gasovima staklene bašte WMO-a jedan je od glavnih izvještaja koji se objavljuje kako bi informisao UN-ovu konferenciju o klimatskim promjenama, COP, i sada je u svom dvadesetom izdanju. Tokom tog perioda, nivo CO2 je porastao za 11,4 odsto (42,9 ppm) u odnosu na nivo od 377,1 ppm zabilježen 2004. godine u mreži stanica Globalne atmosferske straže WMO-a.

Bilten o gasovima staklene bašte izvještava o koncentracijama gasova staklene bašte, a ne o nivou emisija. Analiza podataka pokazuje da nešto manje od polovine emisija CO2 ostaje u atmosferi. Malo više od jedne četvrtine apsorbuje okean, a nešto ispod 30 odsto kopneni ekosistemi – iako postoji značajna varijabilnost iz godine u godinu zbog prirodnih fenomena kao što su El Njinjo i La Ninja.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti