Užice prednjači na putu energetske efikasnosti

Za mnoge lokalne samouprave u Srbiji zagađenje vazduha jedan je od najvećih izazova, koji zahtijeva značajna ulaganja i aktivno učešće svih društvenih aktera. Međutim, Užice dokazuje da je moguće napraviti iskorak u zaštiti životne sredine i unapređenju energetske efikasnosti. Ovaj grad već godinama prednjači u sprovođenju konkretnih mjera, a rezultati su sve vidljiviji.

O sprovedenim projektima, dosadašnjim rezultatima i budućim planovima, razgovarali smo sa Svetlanom Drakul, rukovodiocem Odjeljenja za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Grada Užica.

Pionirski koraci ka održivosti

Dok se većina lokalnih samouprava u Srbiji tek nedavno uključila u projekat „Čista energija i energetska efikasnost za građane”, koji sprovodi Ministarstvo rudarstva i energetike, Užice je još 2015. godine započelo projekte energetske sanacije – i to sopstvenim sredstvima.

Foto: Wikipedia (Peđa Šupurović)

„Počeli smo sa sufinansiranjem mjera energetske sanacije još prije devet godina, inicijalno sa četiri miliona dinara. Iz godine u godinu smo povećavali taj iznos i do sada realizovali 3.566 ugovora, ulažući preko 317 miliona dinara”, istakla je Drakul.

Veliko interesovanje građana potvrđuje uspješnost projekta – samo u 2023. godini stiglo je 619 prijava, od kojih je 527 dobilo sredstva za realizaciju sanacija. U 2024. godini, broj zahtjeva bio je nešto manji, ali su od 265 prijava odobrene 224 subvencije.

„Obično započinjemo sa manjim iznosima, a kada vidimo kolika je zainteresovanost, kroz aneks ugovora povećavamo sredstva. Ove godine, uz podršku ministarstva, obezbijedili smo dodatna 34 miliona dinara, omogućivši svim građanima koji ispunjavaju uslove da dobiju subvenciju”, objašnjava Drakul.

Pored unapređenja energetske efikasnosti, projekat je donio i značajan impuls lokalnoj privredi. Više od 50 odsto izvođača radova dolazi sa teritorije Užica, a među najtraženijim mjerama sanacije jesu zamjena stolarije i ugradnja novih kotlova.

„Najviše interesovanja je za zamjenu stolarije jer je to investicija koja se brzo realizuje, a postoji veliki broj privrednih subjekata koji mogu da sprovedu radove”, dodaje Drakul.

U FOKUSU:

Kotlovima do čistijeg vazduha

Užice se godinama suočavalo sa ozbiljnim problemom aero-zagađenja. Međutim, zamjena starih kotlova modernijim rješenjima već daje prve rezultate. U posljednjih deset godina, zamijenjeno je 1.590 kotlova na gas i 141 kotao na pelet.

„Iako gas nije potpuno ekološki energent, njegove emisije su znatno niže u poređenju sa ugljem i nepravilno korišćenim drvetom”, pojašnjava Drakul.

Rezultati su evidentni – dok je 2018. godine prosječna godišnja koncentracija PM10 čestica iznosila 45,5 µg/m³, do 2023. godine smanjena je na 32,7 µg/m³. Očekuje se da će podaci za 2024. godinu biti još povoljniji. Takođe, značajno je smanjen broj dana sa prekoračenim vrijednostima zagađenja, što potvrđuje uspješnost preduzetih mjera.

Užice ne planira da stane na postignutom – sljedeći cilj je podsticanje građana na korišćenje obnovljivih izvora energije. Već je dodijeljeno 10 subvencija za toplotne pumpe i 18 za solarne panele, a očekuje se da će interesovanje za ove tehnologije u narednim godinama rasti.

Međutim, postoji i određeni izazov – nedostatak izvođača za termoizolaciju.

„To je jedna od najvažnijih mjera jer donosi najveće energetske uštede. Nažalost, nemamo nijednog prijavljenog izvođača, što predstavlja ozbiljan problem. Veliki projekti na Zlatiboru odvlače radnu snagu, dok se, s druge strane, izvođači žale da je procedura previše komplikovana”, navodi Drakul.

Priredila: Milena Maglovski

Tekst u cijelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala CIRKULARNA EKONOMIJA

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti