Vlada Republike Slovenije usvojila je ažurirani Sveobuhvatni nacionalni energetski i klimatski plan (NEPN 2024) kojim je do 2030. postavila ambiciozne ciljeve za smanjenje emisije gasova staklene bašte, veću energetsku nezavisnost i ubrzani prelazak na čistu energiju.
Ministarstvo za životnu sredinu, klimu i energetiku saopštilo je da novi plan uključuje mjere koje će osigurati održivu budućnost i energetsku sigurnost Slovenije. Ističu da je ažurirani NEPN dokaz da Slovenija odgovorno planira energetsku efikasnost i budućnost, te da će uskoro biti dostavljen na uvid Evropskoj komisiji.
Zemlja planira da smanji emisije gasova staklene bašte za najmanje 55 odsto do 2033. godine dok istovremeno ubrzava korišćenje obnovljivih izvora energije (OIE).
Za ažurirani NEPN izvršena je složena i zahtjevna sveobuhvatna procjena uticaja na životnu sredinu, koja ne samo da je obezbijedila da Nacionalni energetski i klimatski plan nema značajnije negativne efekte na životnu sredinu, već je dodatno ojačala njegove pozitivne efekte. Na taj način, Slovenija održava ravnotežu između ekonomskog razvoja i zaštite životne sredine. Takođe, iz Ministarstva navode da se ažurirani NEPN zasniva na opsežnom i otvorenom dijalogu sa strukom i građanima, kao i da je Vlada od 2022. godine sprovela tri obimna seta konsultacija sa javnošću.
NEPN je postavio ciljeve i mjere u svim oblastima i sektorima korišćenja energije, od poljoprivrede do šumarstva, energetike, industrije, saobraćaja, istraživanja i inovacija. Implementacija planiranih politika i mjera NEPN-a doprinijeće manjoj finalnoj potrošnji energije, povećanju udjela OIE u bruto finalnoj potrošnji energije i postizanju ciljeva Slovenije, koji dugoročno vode klimatski neutralnom društvu.
Ažurirani energetski i klimatski plan takođe adekvatno podržava odustajanje od uglja kroz razvoj drugih domaćih niskougljeničnih izvora snabdijevanja električnom energijom i kroz njeno efikasnije korišćenje.
Pročitajte još:
- Sjeverna Makedonija: Obezbijeđena sredstva za tri solarne elektrane i proširenje parka Bogdanci
- Region zahvatilo nevrijeme, snježni nanosi idu do dva metra
- Vlada Rumunije proglasila Termoelektranu Mintia projektom od nacionalnog značaja
Za ostvarnje ciljeva NEPT-a planirano 22 milijarde eura
Da bi se sprovele sve mjere koje će doprinijeti ostvarenju ambicioznih ciljeva, biće potrebna i povećana ulaganja do 2030. godine. Procijenjene ukupne investicije, koje se odnose na sprovođenje mjera u scenariju sa dodatnim mjerama za period 2021-2030, iznose oko 57 milijardi eura i pokazuju da je pred Slovenijom novi veliki investicioni ciklus. Navedena procjena je napravljena za cijelu deceniju, ne samo od 2025. godine pa nadalje, i obuhvata i već izvršena ulaganja, ulaganja u toku i ulaganja koja nisu direktno povezana sa klimatskim mjerama.
Investicije koje se isključivo odnose na ostvarivanje ciljeva NEPN-a, tj. energetsko-klimatski dio investicije, iznose oko 22 milijarde eura. Najveći dio investicija biće potrebno usmjeriti ka domaćinstvima, kao što su energetska obnova zgrada i zamjena energetskih uređaja, mreže za distribuciju i prenos električne energije, te proizvodnja električne energije iz OIE u domaćinstvima i industriji.
Obim ukupnih investicija u javnom sektoru u periodu 2021-2030 procijenjen je na oko 6,9 milijardi eura. Ovaj iznos uglavnom uključuje investicije u željezničku infrastrukturu (3,5 milijardi eura), održivu mobilnost i javne zgrade.
Ažurirani nacionalni energetski i klimatski plan sadrži i dobar pregled ekonomske procjene efekata planiranih politika i mjera. Oni su detaljni i relativno pouzdani u periodu do 2030. godine, dok su nakon 2030. godine ove procjene samo preliminarne zbog neizvjesnosti ulaznih pretpostavki (npr. troškovi novih tehnologija OIE, rezervoari za skladištenje i nivo ulaganja u nuklearne kapacitete).
Energetski portal