Vrlo nezdrav vazduh u Sarajevu, Ilijašu, Travniku i Kaknju

Prema podacima sa sajta zrak.ekoakcija.org, u Sarajevu, Ilijašu, Travniku i Kaknju kvalitet vazduha danas je vrlo nezdrav, a dominantni zagađivač su PM10 čestice.

Kada vazduh spada u ovu kategoriju, preporuka je da oboljeli od bolesti pluća i srca, trudnice, djeca i stariji, izbjegavaju bilo kakve aktivnosti tokom boravka vani, a isto se savjetuje i svima ostalima. Kod osoba s respiratornim oboljenjima poput astme moguća su značajna pojačanja simptoma i intenziteta bolesti. Povećana je i vjerovatnoća negativnih posljedica po respiratorne organe cjelokupnog stanovništva.

U Banja Luci, Zenici, Vogošći, Tuzli, Lukavcu i Visokom vazduh je ocijenjen kao nezdrav, a među zagađivačima su PM10 i PM2,5 čestice, dok je u Visokom prisutan i vodonik sulfid.

Nezdrav vazduh može dovesti do pogoršanja simptoma i intenziteta bolesti kod osoba sa srčanim i respiratornim oboljenjima, poput astme. Ostale osobe takođe mogu početi osećati negativne efekte zagađenja na zdravlje.

Posebno ugrožene grupe, poput osoba sa plućnim i srčanim bolestima, trudnica, djece i starijih osoba, treba da izbjegavaju bilo kakve fizičke aktivnosti na otvorenom. Produžena ili intenzivna naprezanja tokom boravka na otvorenom treba ograničiti i za sve ostale, kako bi se smanjili rizici po zdravlje.

Pročitajte još:

Šta su PM čestice?

PM10 i PM2.5 čestice su mikroskopske čestice suspendovane u vazduhu koje predstavljaju ozbiljan rizik po zdravlje ljudi. PM10 čestice imaju prečnik manji od 10 mikrometara i mogu dospjeti u gornje disajne puteve, dok su PM2.5 čestice još sitnije, s prečnikom manjim od 2.5 mikrometra, pa lako prodiru duboko u pluća, a kroz pluća i u krvotok. Ove čestice potiču iz različitih izvora, uključujući sagorijevanje fosilnih goriva, industrijske procese, saobraćaj i prirodne fenomene poput vulkanskih erupcija i šumskih požara.

Prisustvo PM čestica u vazduhu povezano je sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući respiratorne i kardiovaskularne bolesti, smanjenje funkcije pluća i preranu smrtnost. Posebno su opasne za djecu, starije osobe i one sa hroničnim bolestima.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti