Elektroprivreda Srbije (EPS) završila je montažu svih 20 vjetrogeneratora u okviru svog prvog vjetroparka u Kostolcu, čime je ovaj značajan projekat ušao u završnu fazu. Vjetroturbine, visoke 179 metara, raspoređene su na prostoru nekadašnjih površinskih kopova i odlagališta, čime je ovaj projekat ujedno i primjer prenamjene eksploatisanih rudarskih površina u energetske kapacitete zasnovane na obnovljivim izvorima.
Ukupna snaga vjetroparka iznosi 66 MW, dok se očekuje godišnja proizvodnja od oko 187 miliona kilovat-časova električne energije. To je dovoljno da se strujom snabdijeva približno 30.000 domaćinstava u Srbiji. Svaki vjetrogenerator ima snagu od 3,3 MW, a pored njihovog postavljanja, predstoji još izgradnja trafostanice, razvodnog postrojenja i kablovske mreže unutar vjetroparka, kako je saopštila Elektroprivreda Srbije (EPS).
Projekat se finansira putem kredita Njemačke razvojne banke KfW u vrijednosti od 110 miliona eura, dok je dodatnih 30 miliona eura obezbijeđeno preko WBIF fonda. Planirano je da vjetropark bude priključen na elektroenergetsku mrežu do kraja ove godine.
Pročitajte još:
- Drugi poziv za kompanije koje žele da proizvode sopstvenu zelenu energiju u Rumuniji
- Kompanija Lego otvorila fabriku sa 12.400 solarnih panela na krovu
- Neto-obračun u Hrvatskoj: Pravedniji sistem za domaćinstva i firme koje proizvode struju
Paralelno sa završetkom radova na vjetroparku, postavljeni su i svi solarni paneli u solarnoj elektrani „Petka“, koja se takođe nalazi u Kostolcu i čije se priključenje na mrežu očekuje do kraja maja, kako je objasnio generalni direktor EPS-a Dušan Živković za RTS.
Pored ovih projekata, u toku su pripreme za realizaciju još jednog strateškog projekta – izgradnje reverzibilne hidroelektrane „Bistrica“.
Uz zalihu od 1,7 miliona tona uglja na deponijama termoelektrana i kapacitete akumulacija od 400 GWh, EPS planira dodatno povećanje rezervi u narednih mjesec dana, za 10 odsto na deponijama, a za 20 odsto u akumulacijama, kako bi se obezbijedila još veća energetska sigurnost, objasnio je Dušan Živković.
Energetski portal