Baterijska skladišta električne energije postaju atraktivna kako u Srbiji, tako i u drugim dijelovima Evrope i svijeta.
Najprije postoji potreba da se uskladi raspoloživost obnovljive energije sa cijenom i potrošnjom u toku dana. Ne možemo da utičemo na to kada će varijabilni izvori da proizvode manje, a kada više energije, ali tu neravnomjernost možemo da „ispeglamo” baterijskim skladištima.
Druga komponenta koja danas baterijske sisteme čini atraktivnim jeste njihova sve niža cijena. Naime, cijena baterijskih sistema je od 2015. do 2024. godine opala za oko 75 odsto, piše za Klima101, dr Miodrag Vuković, stručnjak za sisteme zasnovane na obnovljivim izvorima.
Iskustva sa terena: Solar + baterije u privredi isplaćuju se za četiri do šest godina
U Srbiji je već realizovano nekoliko većih sistema sa solarnim panelima i baterijama na privrednim objektima i domaćinstvima, gdje prevashodni razlog nije bila ušteda na električnoj energiji, već obezbjeđenje neprekidnog napajanja kod fluktuacija napona i nestanka električne energije na distributivnom dijelu. Današnja ulaganja u baterijska skladišta imaju i ekonomsku računicu.
Naime, prema današnjim cijenama mini solarnih elektrana sa baterijskim sistemima, investiciju u solarnu elektranu sa baterijama u Srbiji, kompanije isplate u periodu između četiri i šest godina. Isplativost zavisi od broja ciklusa koje baterije urade u toku godine.
Međutim, još bolju isplativost koju smo analizirali za jedan privredni subjekt, ima ulaganje sopstvenih sredstava od 20 odsto u solarnu elektranu od 50kW sa baterijama, uz kredit na pet godina i ratu 600 eura, gdje se uložena sopstvena sredstva vraćaju nakon dvije godine, dok je prosječna mjesečna ušteda na računu za električnu energiju veća za 60 odsto od iznosa rate kredita.
Ovakvi prikazi ukazuju na veoma atraktivan povrat sopstvenih ulaganja i stabilnije poslovanje subjekata u privredi koji koriste solarne elektrane sa baterijskim skladištem.
Ali baterijski sistemi nisu korisni samo u privredi, već mogu da budu odlično rješenje i za značajno manje solarne kapacitete – kao što su kućni krovovi.
Pročitajte još:
- Sistem za dijeljenje električnih vozila – nov koncept u Sjevernoj Makedoniji
- Budućnost solarne energije u Srbiji iz ugla kompanije MT-KOMEX
- Nove smjernice politike pravedne energetske tranzicije za region
Baterijski sistemi nude različite prednosti – stabilnost, uštedu, ali i balansiranje elektroenergetskog sistema
U Srbiji, najveće interesovanje je za baterijske sisteme kod domaćinstava, gdje već postoji značajan broj realizovanih sistema. Zatim slijede industrijski i komercijalni objekti, dok potražnja za baterijskim sistemima na prenosnoj mreži tek počinje da se iskazuje kroz upite i zahtjeve – u slučaju velikih solarnih elektrana, za sada nije počela realizacija ovih sistema.
Međutim, vrlo brzo će započeti i primjena baterijskih skladišta na mreži, pošto Elektromreža Srbije (EMS), po usvojenom Zakonu o korišćenju obnovljivih izvora energije (član 68b), može odložiti priključenje elektrana većih kapaciteta u slučaju da ne postoji primjereno skladište električne energije.

Baterijski sistemi nude različite prednosti, u zavisnosti od toga gdje se primjenjuju, i njihove veličine.
Kada govorimo o komercijalnim i industrijskim objektima, baterije su dobre za smanjenje vršne potrošnje, povećanje stepena energetske samostalnosti u kombinaciji sa solarnom elektranom, kao i za osiguranje neprekidnog snabdijevanja za kritične potrošače, u slučaju nestanka električne energije.
Dodatne koristi koje komercijalni i industrijski sistemi mogu da imaju, to je pružanje pomoćnih usluga za stabilizaciju rada elektrodistributivne mreže, gdje se baterija koristi kao usluga za balansiranje mreže, regulaciju frekvencije i napona, na čemu se može ostvariti dodatna zarada. To je nova mogućnost koju su dobili iz industrije aktivni kupci na tržištu električne energije.
Sa druge strane, kućni baterijski sistemi obezbjeđuju samo bolje iskorišćenje sopstvenih solarnih kapaciteta, kao i neprekidno napajanje za slučaj nestanka električne energije.
Najzad, baterijska skladišta na mreži služe za veću fleksibilnost mreže za balansiranje rada sistema, praćenjem frekvencije rada mreže, ili praćenjem razlike u cijeni električne energije na mreži tokom dana. Prevashodni razlog izgradnje velikih mrežnih baterijskih skladišta je stabilizacija rada mreže preko dana, sa velikim udjelom obnovljivih izvora.
Tekst u cjelosti pročitajte ovdje.
Izvor: Klima101