Betoniranje i bespravna gradnja na Uni su nedopustivi

Foto: Federalno mistarstvo životne sredine i turizma

Betoniranje rijeke Une i bespravna gradnja su nedopustivi, to ugrožava razvoj i turističke potencijale koji postoje duž čitavog toka, poručeno je sa Međunarodnog okruglog stola „Una od izvora do ušća“ u organizaciji Nacionalnog parka Una.

Tokom skupa se diskutovalo o zaštiti okoline, saradnji i organizaciji zajedničkih aktivnosti, te turizmu kao najbržoj rastućoj grani privrede i pravoj prilici za razvoj ove regije.

Nasiha Pozder, federalna ministarka životne sredine i turizma rekla je da je zaustavljanje gradnje mini hidroelektrane u Hrvatskoj pobjeda građana i aktivista koji su uz veliku podršku medija alarmirali javnost i doprinijeli pozitivnom ishodu da se prekine gradnja na samom izvoru Une.

„Čestitam, hrvatskim vlastima koji su donijeli dobru odluku u skladu s međunarodnim konvencijama što smo mi s bosanskohercegovačke strane i tražili odmah po saznanju o početku gradnje, ali očekujemo da će se još neke ranije odluke preispitati i da će Una biti trajno zaštićena. Ova konferencija je dobra prilika i dobar je momenat da mi s naše strane učinimo sve kako bi zaštitili Unu od i nas samih u Bosni i Hercegovini, a tu moramo biti aktivni i uključeni svi“, poručila je ona.

Posjetu Bihaću, ministrica Pozder iskoristila je i kako bi se sastala sa gradonačelnikom Elvedinom Sedićem. Istaknuta je važnost koordiniranja aktivnosti i zajedničko djelovanje svih nivoa vlasti. Izazovi postoje već decenijama, ali za buduće generacije Una se mora štititi na efikasniji način, od poboljšanja legislative prvenstveno u prevenciji i strožijim sankcijama za nelegalnu gradnju, pa do edukacije po pitanju životne sredine i bolje kapacitiranosti inspekcija na terenu, istakli su tokom sastanka ministarka Pozder i gradonačelnik Sedić.

Pročitajte još:

„Bespravna gradnja na obalama Une koja prolazi skoro bez ikakvih sankcija nije prihvatljiva. Upravo sam uputila dopis Federalnoj upravi za inspekcijske poslove i lokalnim inspekcijskim službama, tražeći da se postupi po navodima da je na području stroge i usmjerene zaštite te području usmjerenog razvoja izgrađen veći broj objekata od strane fizičkih lica, uglavnom vikend karaktera, bez odgovarajuće prostorno-planske dokumentacije. S obzirom na nadležnosti, tražila sam inspekcijski nadzor i djelovanje u skladu sa zakonom te da me o tome informišu u roku od 30 dana“, zaključila je Pozder.

Skupu se obratila i Dušica Radojčić, poslanik u Hrvatskom saboru i predsjednica saborskog Odbora za zaštitu životne sredine i prirode govoreći o nivoima zaštite prirode i procedura u Hrvatskoj kao i o potrebi međunarodnog pristupa u zaštiti okoline „jer priroda ne poznaje granice“.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti