Nakon što je na novoj listi ruskih kompanija koje su se našle pod američkim sankcijama osvanula i ruska Gazprombank, otvorilo se pitanje kako će evropski kupci plaćati ruski gas nakon 20. decembra ove godine. Bosna i Hercegovina je jedan od tih kupaca.
O tome da li će ove odluke ugroziti snabdijevanje gasom Bosne i Hercegovine Klix.ba je pitao Mirzu Ustamujića, direktora Energoinvesta, koji naglašava da trenutno ne postoji razlog za paniku među stanovništvom Bosne i Hercegovine i da snabdijevanje nije ugroženo, ali da će pratiti dalji razvoj događaja vezan za izazove u plaćanju, s obzirom na nove okolnosti koje bi mogle dovesti do problema.
„Vezano za sankcije OFAC-a možemo istaći samo da su naši pravni i stručni timovi uzeli u razmatranje. S druge strane i ovaj događaj govori o našoj energetskoj zavisnosti i vrlo suženim mogućnostima djelovanja s obzirom na alternative i ukazuje na bitnost realizacije projekta Južne interkonekcije”, kazao je Ustamujić.
Pročitajte još:
- Diversifikacija energetskih izvora: Sjeverna Makedonija se okreće Azerbejdžanu
- Francuska, Mađarska i Španija najveći kupci ruskog gasa u EU
- Uskoro u funkciji novi gasovod kroz BiH
On naglašava da je realizacija projekta Južna interkonekcija trebala početi, „ne danas ili sutra, već juče”.
„Moramo prestati da se bavimo posljedicama i jačamo energetsku nezavisnost”, poručio je Ustamujić.
Prema pisanju Reutersa, Mađarska i Slovačka proučavaju promjene do kojih su dovele američke sankcije. Zvanični Kremlj je poručio da Vašington pokušava spriječiti izvoz ruskog gasa, ali da će se pronaći rješenja.
Reuters je prenio i mišljenje nekih analitičara koji kažu da bi Gazprombank mogla biti dodana na popis ruskih firmi kojima su odobrene određene transakcije.
Izvor: Klix.ba