Privredna komora USK u saradnji s Spoljnotrgovinskom komorom BiH, organizovala je događaj pod nazivom „Dan obnovljivih izvora energije (OIE): Stanje i potencijali na području USK” koji se održao u Bihaću.
Cilj ovog značajnog skupa je analiza trenutnog stanja i istraživanje potencijala održivih izvora energije na području Unsko-sanskog kantona i Bosne i Hercegovine. Kroz diskusije i razmjenu mišljenja, događaj ima za cilj da podstakne uključivanje lokalnih zajednica, građana i privrede u procese dekarbonizacije i razvoj obnovljivih izvora energije (OIE).
Fokus je bio na postizanju energetske nezavisnosti, sigurnosti snabdijevanja i povećanju proizvodnje i potrošnje energije iz lokalnih, održivih izvora.
„Unsko-sanski kanton ima veliki potencijal kada je u pitanju solarna i vjetroenergija i moramo iznaći način da iskoristimo taj potencijal. Sve to treba posmatrati kroz prizmu zelene ekonomija koja ide sa obnovljivim izvorima energije koji su neophodni u našim proizvodima. Naši privrednici će od januara 2026. godine imati obavezu da dokažu da u njihovim proizvodima, koji idu na evropsko tržište, da posjeduju po direktivi CBAM obnovljivi izvor energije u svojim proizvodima, i ako ne dokažu da postoji određena količina obnovljivih izvora energije, u tom slučaju će morati plaćati taksu u vidu povećane carine”, pojasnio je Nihad Bajramović zamjenik generalnog sekretara Vanjsko-trgovinske komore BiH.
Što se tiče potencijala biomase na području Unsko-sanskog kantona ŠPD Unsko-sanske šume i Šumarski fakultet u Sarajevu, uradili su fizibiliti studiju koja je pokazala da na godišnjem nivou Unsko-sanske šume mogu proizvesti 111 tona biomase.
Pročitajte još:
- Petrović: Sa povećanom cijenom električne energije bićemo na pozitivnoj nuli
- Od 1. januara skuplja struja u RS
- Naglo usporavanje rasta i pad investicija u solarnom sektoru EU
„To je bitno iz više razloga, prvenstveno u kontekstu ove evropske legislative koja nameće da se ide ka obnovljivim izvorima energije i Unsko-sanske šume tu imaju poslovnu priliku da plasiraju taj energent koji je ekološki prihvatljiv za velika industrijska postrojenja i gradske toplane. U tom kontekstu mi vidimo novu poslovnu šansu koja se ogleda u ekonomiji nekih 15 do 20 miliona KM novih prihoda koji bismo ostvarili korištenjem tog energenta. To je važno i sa aspekta lokalnih zajednica jer bi jedan dio naših poljoprivrednika imao priliku da zapuštene poljoprivredne površine koriste tako da to drvo koje je obraslo i ta biljna masa koja se nalazi na takvim površinama pretvore u određenu biomasu”, istakao je Haris Koljić, direktor ŠPD Unsko-sanske šume
Nakon održanog ovogodišnjeg sajma EKOBIS u septembru ove godine i vrlo posjećene konferencije o Zelenoj tranziciji koja je pratila sajam, u Privrednoj komori USK su razgovarali sa partnerima iz Spoljnotrgovinske komore o organizaciji događaja koji će govoriti o ovim temama ali sa većim osvrtom na Unsko-sanski kanton.
„Bosna i Hercegovina posjeduje značajne potencijale obnovljih izvora energije a tu se ističe Unsko-sanski kanton. Cilj današnjeg događaja bio je okupiti sve relevantne aktere od predstavnika nadležnih institucija, investitora, privrednika i samih građana, ali naravno i predmetnih eksperata kako bismo dobili informacije o realizovanim projektima i investicijama, onima u najavi, zakonskoj regulativi, problemima s kojima se proizvođači i investitori suočavaju. Dakle, otvoriti jednu zdravu i konstruktivnu diskusiju kako bi se sagledala trenutno stanje i potencijali našeg kantona kada govorimo o OIE, zelenoj tranziciji, prilagođavanju rokovima i direktivama zelene agende Europske unije”, kazala je Sanela Sabljaković, predsjednica Privredne komore USK.
Izvor: Akta.ba