Povodom obilježavanja Međunarodnog dana biodiverziteta, u Neumu je održana dvodnevna manifestacija „Dani upravljača zaštićenih područja u BiH”. Događaj je organizovan u okviru projekta „Održivost zaštićenih područja u BiH (SPA)”, koji finansira Globalni fond za zaštitu životne sredine (GEF), a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH u saradnji s nadležnim ministarstvima i drugim relevantnim institucijama.
Učesnike su u uvodnom dijelu pozdravile Zineta Mujaković iz Federalnog ministarstva zaštite životne sredine i turizma, Željka Stojičić iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, te Senka Mutabdžija Bećirović, voditeljica SPA projekta.
Manifestacija je okupila više od 40 predstavnika institucija, upravljačkih tijela, međunarodnih organizacija, akademske zajednice i stručnjaka. Glavni cilj bio je jačanje međusobne saradnje, razmjena iskustava i unapređenje održivog upravljanja zaštićenim područjima u Bosni i Hercegovini.
Učesnici su se upoznali sa aktuelnim temama u oblasti zaštite prirode, uključujući novi Zakon o zaštiti prirode Republike Srpske i izmjene i dopune Zakona o zaštiti prirode u Federaciji BiH, usvojene početkom 2025. godine. Posebno interesovanje izazvale su zakonske odredbe o rendžerskoj službi, njihovom certificiranju, pravu prvokupa, kao i o načinu zaključivanja koncesionih ugovora u zaštićenim područjima.
Pročitajte još:
- Objavljen Vodič za korisnike novčane podrške po modelu ruralnog razvoja za 2025. godinu
- Sarajevo u borbi protiv leptospiroze: Vanredne mjere čišćenja širom Kantona
- Eko forum 2025: Glas prirode u poslovnom i akademskom svijetu
Poseban segment manifestacije bio je posvećen predstavljanju uspješnih praksi – restauraciji Pančićeve omorike u Republici Srpskoj, koju je predstavio Dragan Kovačević iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS, te uspostavi Informacionog sistema zaštite prirode u Federaciji BiH, koji je predstavio Adi Habul.
Takođe, eksperti angažovani na razvoju inovativnih mehanizama finansiranja, prof. dr. Almir Peštek i prof. dr. Vesna Novaković, govorili su o značaju uvođenja mehanizama određivanja cijena za povrat troškova i sponzorstva/oglašavanja u okviru zaštite prirode.
U narednom periodu, kroz SPA projekat, planirano je testiranje razvijenih finansijskih mehanizama kod dva odabrana upravljača, uz ambiciju da se njihova primjena proširi i na ostala zaštićena područja u BiH.
Ključni partneri SPA projekta su: Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Federalno ministarstvo zaštite životne sredine i turizma, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Ministarstvo trgovine i turizma RS, Fond za zaštitu životne sredine FBiH i Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS.
Energetski portal