Udruženje “ANGUILLA” uspješno je završilo projekat pod nazivom “Distribucija odabranih endemičnih biljnih vrsta na području Delte rijeke Neretve”.
Projekat, sufinansiran od strane Fonda za zaštitu životne sredine Federacije BiH, predstavlja važan korak u očuvanju biodiverziteta ovog jedinstvenog ekosistema. Tim povodom održana je i finalna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta.
Rezultati će služiti kao osnova za buduće Crvene liste vaskularne flore BiH, a koriste se i u edukativne svrhe.
„Ovaj projekat nije samo naučni iskorak, već i obaveza prema budućim generacijama. Delta rijeke Neretve je jedno od biološki najbogatijih područja u regiji, a zaštita njezinih endemičnih vrsta ključna je za održavanje ravnoteže ekosistema. Endemične biljne vrste nisu samo simbol prirodne raznolikosti jednog područja, već i potencijalni izvor ljekovitih tvari koje mogu doprinijeti liječenju mnogih bolesti. Očuvanje ovih vrsta ključ je za budućnost kako naučne zajednice tako i društva u cjelini. Rezultati predstavljaju doprinos ne samo lokalnoj zajednici, već i evropskim i globalnim naporima za očuvanje prirodne raznolikosti”, rekao je doc.dr. Aldin Boškailo, voditelj projekta.
Dodao je kako precizno definisanje distribucije endemičnih vrsta otvara mogućnost za njihovu reintrodukciju u slična staništa gdje su već izumrle, ali i za daljnja farmakološka istraživanja.
Rezultati istraživanja poslužiće kao temelj za izradu novih Crvenih lista vaskularne flore Bosne i Hercegovine, ali i drugih strateških dokumenata kako na nivou opštine, kantona, države tako i međunarodnih dokumenata.
„Kroz precizno georeferenciranje i terenska istraživanja, uspjeli smo steći bolji uvid u stanje ovih ugroženih biljaka i stvoriti temelje za buduće konzervacijske napore. Ovaj projekat nije samo doprinos nauci već i odgovornost prema životnoj sredini i društvu koje o njemu zavisi”, kazao je doc.dr. Ivan Vučković, naučni saradnik na projektu.
Pročitajte još:
- Kali fond – Novitet u globalnoj borbi za biodiverzitet
- Stručnjaci iz regiona istražuju biodiverzitet rijeke Rzav
- Biodiverzitet BiH bogatiji za novu vrstu dnevnog leptira
Delta rijeke Neretve sada je bogatija za niz preciznih podataka o stanju njenih biljnih vrsta, što će omogućiti lokalnoj zajednici i nadležnim institucijama da preduzmu konkretne mjere za očuvanje ovog područja. Ovi rezultati imaju i edukativnu vrijednost jer će služiti kao resurs za buduće generacije studenata i istraživača. Projekat je sufinansirao Fond za zaštitu životne sredine Federacije BiH na osnovu provedenog Javnog konkursa za dodjelu sredstava za realizaciju programa, projekata i sličnih aktivnosti iz područja zaštite životne sredine za 2023. godinu.
Ukupna vrijednost projekta iznosila je 98 hiljada konvertibilnih maraka. Fond za zaštitu životne sredine FBiH sufinancirao je projekat sa 78.400,00 KM, dok je sufinansiranje Udruženja „ANGUILLA“ 19.600,00 KM.
Tokom projekta identifikovane su ključne endemične biljne vrste: Campanula austroadriatica D. Lakušić et Kovačić, Chaerophyllum coloratum L., Crocus dalmaticus Vis., Genista sylvestris Scop. subsp. dalmatica (Bartl.) H. Lindb., Iris pseudopallida Trinajstić, Moltkia petraea (Tratt.) Griseb., Petteria ramentacea (Sieber) C. Presl, Seseli tomentosum Vis. i Tanacetum cinerariifolium (Trevis.) Sch. Bip., te izrađena detaljna GIS baza podataka koja omogućuje bolje razumijevanje njihove distribucije i ugroženosti.
Izvor: Bljesak