Za uklanjanje otpada na hidroelektranama na Neretvi potrebno više od mjesec

Vedra Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH je posjetio hidroelektrane na Neretvi, i to nakon nedavnih poplava i odrona u Jablanici. Prema njegovim riječima, brana je stabilna i to je najbitnije. Uvjerava da prirodna katastrofa nije imala ozbiljnije posljedice po rad hidroelektrana na Neretvi te je istakao ono što trenutno predstavlja problem.

„Problem predstavlja velika količina nanesenog plutajućeg materijala i otpada, koji je zaustavljen na brani akumulacija i predstavlja smetnju u radu postrojenja”, naglasio je Lakić, dodavši da nema niti jedne naznake da je brana u opasnosti, ali da se materijal mora čim prije ukloniti.

Nijaz Begić, direktor podružnice Hidroelektrane na Neretvi, koja je u sastavu Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH), informisao je resornog ministra da je teško procijeniti koliko će tačno vremena trebati da se naslage očiste i uklone.

Kako su saoštili iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije (FMERI), prema prvim procjenama, trebaće duže od mjesec dana za to, s obzirom na to da je riječ o 50.000 kubika otpada.

Pročitajte još:

Napomenuli su da je Elektroprivreda odmah angažovala mehanizaciju i ljudstvo, i uz pomoć civilne zaštite započela s uklanjanjem posljedica dotoka velikih bujičnih nanosa.

„Za sada niko ne može reći koliko će tačno trajati uklanjanje ovog otpada, ali smo angažovali sve kapacitete kako bi to bilo urađeno po propisima struke i u najkraćem mogućem roku. Pojačanim aktivnostima, brzom reakcijom i profesionalizmom radnika u hidoreoelektranama na Neretvi izbjegnuta su veća oštećenja na značajnoj opremi, kako u Jablanici, tako i u Grabovici i Salakovcu”, istakao je Lakić.

Zahvalio se svim radnicima na, kako je naveo, na odgovornom i brzom djelovanju te je dodao da je stanje u slivu Neretve stabilizirano, saopštili su iz FMERI-ja.

Izvor: Klix

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti