Rapidno opada proizvodnja pojedinih poljoprivrednih proizvoda, nema mladih poljoprivrednika, male proizvodnje se gase, a njihovi vlasnici odlaze u inostranstvo. Ova upozorenja čula su se na Prvom poljoprivrednom forumu Tuzlanskog kantona održanog u organizaciji Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Kantonalne privredne komore Tuzla.
Obrađeno je niz aktuelnih tema, problema, sa kojima se susreću poljoprivrednici na ovom području, a cilj skupa bio je iznalaženje najboljih strateških mjera za razvoj poljoprivrede u TK.
„Brojni su problem s kojima se suočavaju poljoprivrednici. Značajan faktor je nedostatak radne snage. Poljoprivreda se nalazi u jako teškoj situaciji i velikim upitnikom nad pitanjem kako iznijeti i riješiti sve probleme te nastaviti dalje sa kvalitetnom proizvodnjom hrane”, rekao je Senad Hećimović, predsjednik Odbora ovog udruženja i OO Foruma.
Pročitajte još:
- Kiša i snijeg povećali zalihu vlage u zemljištu – dobri uslovi za rast strnog žita
- Rekordna ulaganja stabilizovala stanje u poljoprivredi
- „Smart Village“ kod Kozarske Dubice postaje centar inovacija u poljoprivredi
Finansije veliki problem
Sama sinhronizacija praćenja radova u poljoprivredi, nije u skladu sa novčanim podsticajima, naveo je Suad Selimović, sekretar ovog komorskog Udruženja, dodavši i kako poljoprivredni proizvođači nemaju sigurnost da će imati dobre prinose i siguran plasman roba na tržište.
„Tako da u proljetnom i jesenjem periodu, kada su najpotrebnija novčana sredstva, naši poljoprivrednici ne dobijaju novčanu podršku. To premoste na način da se kreditno zadužuju, a onda te kredite vraćaju odlazeći sa svojih proizvodnji u inostranstvo i taj nesklad je u principu ceh koji se na taj način plaća”, istakao je Selimović.
Kako bi ova grana privrede opstala neophodno je provesti skup mjera „počev od stvaranja povoljnijeg ambijenta, osiguravanja boljih i kvalitetnijih sredstava za poljoprivrednu proizvodnju, grant i kreditna sredstva te subvencioniranje poljoprivredne proizvodnje”, pojasnio je predsjednik Hećimović.
Problemi i u gljivarskoj proizvodnji
Kao u svih granama poljoprivrede, problemi su prisutni i u gljivarskoj proizvodnji.
„Bitni faktori su klimatske promjene, poskupljenje električne energije koja je vrlo važna u ljetnom periodu kada je neophodno održavati i hladiti komore za uzgajanje gljiva, gdje treba da održavamo mikroklimatske uslobve, i novo poskupljenje nam svakako ne ide u prilog”, istakao je Kerim Grbić, predsjednik Centra za istraživanje gljiva.
Na Forumu su o sličnim problemima govorili i predstavnici grupacija vezanih za voćarsku, povrtlarsku, stočarsku, pčelarsku proizvodnju. Istaknuto je i kako je tržište Bosne i Hercegovine prebukirano proizvodima koji su kvalitetno subvencionirani u EU. To je činjenica zbog koje domaći poljoprivredni proizvođači trpe posljedice. Potrebno je, naveli su, vratiti se zadružnom konceptu poljoprivredne proizvodnje, odnosno, udruživanju malih poljoprivrednih proizvođača.
Takođe, novonastale zadruge neophodno je osposobiti i opremiti hladnjačama, silosima, pakirnicama. To je jedini način da se očuva domaća poljoprivredna proizvodnja, poruka je sa Prvog poljoprivrednog foruma TK.
Izvor: Agroklub.ba