Energetske inovacije na prekretnici – hoće li usporavanje investicija ugroziti napredak?

Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila je novi izvještaj pod nazivom Stanje energetskih inovacija koji ukazuje na istorijski širok spektar tehnoloških inovacija, ali i zabrinjavajuće znakove usporavanja investicija sa neujednačenim ulaganjima u različitim regionima i sektorima.

Dok su protekle godine donijele ubrzan rast inovacija u energetici, sa prosječnim godišnjim povećanjem budžeta za istraživanje i razvoj od šest odsto, podaci za 2024. godinu ukazuju na moguće usporavanje u nekim vodećim ekonomijama.

Korporativno istraživanje i razvoj u oblasti energetike nadmašio je ekonomski rast, posebno u sektoru automobilske industrije i obnovljivih izvora energije. Međutim, potrošnja na istraživanje i razvoj kao udio u prihodima u sektoru cementa i čelika ostaje 20 do 70 odsto ispod onog u sektoru automobila i obnovljivih izvora energije, dok su sektori vazduhoplovstva i brodarstva smanjili udio svojih prihoda potrošenih na istraživanje i razvoj tokom protekle decenije.

Pročitajte još:

Najveći skok u patentiranju energetskih inovacija bijleži Kina, koja je pretekla SAD i Japan 2021. godine, pri čemu je čak 95 odsto njenih patenata fokusirano na tehnologije sa niskim emisijama. U Evropi se investicije usmjeravaju u velike inženjerske projekte, dok SAD održavaju raznolik inovacioni portfolio koji obuhvata i fosilne i obnovljive izvore energije.

Međutim, iako su velike investicije u energetske projekte dostigle 60 milijardi dolara, većina ih se suočava sa kašnjenjima zbog inflacije i političke neizvjesnosti. Posebno su ugroženi sektori kao što su teška industrija i dugolinijski transport, koji čine samo 17 odsto ukupnog broja demonstracionih projekata, iako su ključni za smanjenje emisija.

IEA upozorava da trenutni nivo javnih ulaganja u energetski R&D, koji iznosi 0,04 odsto BDP-a u zemljama članicama, nije dovoljan za rješavanje savremenih izazova energetske bezbjednosti i klimatskih promjena. Izvještaj preporučuje usmjerene politike za povećanje javne potrošnje na istraživanje i razvoj u energetici, pružanje podrške razvijačima tehnologija kroz ekonomske cikluse i jačanje međunarodne saradnje kako bi se demonstracioni projekti čiste energije uspješno plasirali na tržište. Dalji razvoj globalnih energetskih inovacija biće ključan za dugoročnu ekonomsku otpornost i sposobnost država da ispune svoje energetske i klimatske ciljeve.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti