Širom Evrope, djeca su svakodnevno izložena toksičnim hemikalijama koje se nalaze u različitim proizvodima, od plastičnih flašica, do igračaka i odjeće. Veliki problem predstavljaju zabranjene supstance kao što su ftalati i PFAS, koje ugrožavaju njihov razvoj i zdravlje.
Ftalati čine grupu hemijskih jedinjenja koja se koriste u plastičnim proizvodima kako bi ih učinili fleksibilnijim i trajnijim. PFAS su grupa hemikalija koje su poznate i kao vječni zagađivači, zato što su veoma otporni. Oni se dodaju kako bi se proizvod učinio otpornim na vodu, masti i toplotu.
Nedavno sprovedene studije pokazale su da ovakve hemikalije nerijetko dospiju u organizam djeteta, što je potvrđeno njihovim pronalaskom. Zbog toga nevladine organizacije pozivaju Evropsku uniju da što hitnije unaprijedi regulative, sa ciljem da se ovako opasne hemikalije zabrane, a posebno u proizvodima koji su namijenjeni djeci.
Fondacija Tegengif iz Holandije, sprovela je istraživanje u saradnji sa pet evropskih nevladinih organizacija. Rezultati su, kako piše Evropski biro za životnu sredinu (EEB), pokazali da plastične flaše za piće koje su namijenjene djeci, ispuštaju Diizobutil ftalat – DIBP. Ovo hemijsko jedinjenje može da utiče na poremećaj hormona i da dovede do ozbiljnih zdravstvenih problema, kao što je reproduktivni poremećaj. Iako su pronađene količine ispod dozvoljenog nivoa, sama prisutnost ove supstance je zabrinjavajuća.
Pročitajte još:
- PFAS u tekstilu ugrožava zdravlje i otežava reciklažu – postoji li održivija alternativa?
- Proizvodnja i potrošnja plastike mogla bi da se utrostruči do 2060. godine?
- Inovativna „živa plastika“ razgrađuje se za samo nedjelju dana
Pored toga, studija je otkrila da samo mali broj hemikalija koje se oslobađaju iz plastičnih flašica za djecu, može da bude tačno identifikovan. To znači da brojne hemikalije koje se nalaze u plastici, i dalje ne mogu da se prepoznaju niti analiziraju.
Još jedno sprovedeno istraživanje, pokazalo je da više od polovine dječjih jakni, ali i druge odjeće, sadrži PFAS. Ipak, ukazano je i na to da na tržištu postoje proizvodi koji ne sadrže PFAS, odnosno da kompanije mogu da proizvode odjeću bez ovih hemikalija.
Svi rezultati istraživanja navode na hitnu potrebu reakcije Evropske unije, zato što mogućnosti postoje, ali su regulative zastarjele. Ovako opasne supstance trebalo bi da u potpunosti budu zabranjene u proizvodima namijenjenim djeci.
Energetski portal