Konferencija OIE SRBIJA 2024 danas je zvanično počela u Vrdniku, kao najvažniji regionalni događaj posvećen obnovljivim izvorima energije. Ova dvodnevna konferencija okupila je ključne predstavnike državnih i međunarodnih institucija, vodeće investitore, proizvođače opreme, kao i financijske institucije koje podržavaju projekte u sektoru OIE.
Konferencija je posvećena ključnim temama energetske tranzicije, uključujući integraciju obnovljivih izvora energije u elektroenergetski sistem, razvoj vjetroelektrana i solarnih elektrana, kao i izazove s kojima se suočavaju učesnici tržišnih aukcija. Jedna od glavnih tema biće i tržišna konkurencija između evropskih proizvođača vjetrogeneratora i solarnih panela u poređenju s kineskim kompanijama, kao i predviđanja o kretanju cijena električne energije u narednom periodu. Pored panela o finansiranju i osiguranju projekata u oblasti OIE, raspravljaće se i o elektromobilnosti, ESG strategijama i održivom razvoju u saobraćaju.
Među govornicima na ceremoniji otvaranja bili su Miloš Colić, predsjednik Upravnog odbora OIE Srbija, Mohamed Jameel Al Ramahi, izvršni direktor Masdara, Adam Cwetsch, direktor za Evropski zeleni dogovor u Energetskoj zajednici, i Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike Republike Srbije.
Kako je prvog dana istakla ministarka rudarstva i energetike Republike Srbije, energetski sistem Srbije se mijenja, ali ne na uštrb sigurnosti, naglasila je ovom prilikom. Ona je predočila rezultate do sada postignute na polju OIE. Prije svega, prve aukcije za tržišne premije, koje su najveće istovremeno održane u našem regionu i sprovedene po evropskom modelu, uspješno su realizovane. Investitori su prepoznali unapređenje regulativnog okvira, što je rezultiralo dobijanjem više od 716 megavata novih kapaciteta iz obnovljivih izvora energije (OIE) i ulaganjima od preko milijardu eura u srpsku privredu.
Trenutno je na mreži 389 elektrana na OIE ukupne snage od 753 megavata, dok je u toku izgradnja više od 750 megavata novih elektrana na OIE. Do 2026. godine očekuje se da će Srbija imati više od 1500 “zelenih” megavata, ne računajući najveće hidroelektrane. To je 33 puta više nego 2012. godine, a preko 2,5 puta više nego 2022. godine.
Ministarka je takođe istakla da se očekuje završetak 94 megavata vjetroelektrana iz prošlogodišnjih aukcija, čime će ukupna snaga vjetroelektrana u zemlji preći 600 megavata, dok ih je prije dvije godine bilo 400 megavata.
Solarne elektrane su po prvi put premašile 100 megavata, a do kraja godine očekuje se dostizanje 150 megavata iz energije sunca, u poređenju sa samo 20 megavata prije dvije godine.
Iako su ovo značajni pomaci, ministarka naglašava da to nije dovoljno, te da je potrebno stvarati još povoljnije uslove kako bi se podsticali i državni kapaciteti, kao i privatni investitori i kupci-proizvođači, čiji se broj povećao sa 400 na 3.600. U pripremi je sprovođenje drugog kruga aukcija, planiranih za naredna dva mjeseca.
Drugog dana, panel diskusija počinje u 10 časova temom „Izazovi finansiranja i osiguranja OIE projekata“, a raspravljaće se i o e-mobilnosti, solarnoj energiji, dok konferenciju tradicionalno zatvara panel o tržištu električne energije.