Francuska nedavno otkrila najveće prirodno nalazište vodonika na svijetu – Na pomolu i nova nacionalna strategija 

U sjeveroistočnom dijelu Francuske naučnici su nedavno došli do jednog od najznačajnijih otkrića u oblasti čiste energije. Na dubini od 1.250 metara ispod zemlje, istraživači iz laboratorije GeoRessources i Nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS) otkrili su čak 46 miliona tona prirodnog, tzv. bijelog vodonika.

Bijeli vodonik je jedna od kategorija za definisanje. Za razliku od zelenog vodonika koji se dobija putem elektrolize korištenjem obnovljivih izvora energije, ili sivog vodonika čija proizvodnja zavisi od fosilnih goriva i prati je emisija CO₂, bijeli vodonik nastaje prirodnim putem i nalazi se u zemljinoj kori, spreman za upotrebu bez dodatne industrijske prerade. Zbog toga se naziva još i prirodni, čak i zlatni vodonik

Procjenjena vrijednost nalazišta je oko 92 milijarde dolara, kako prenose svjetski mediji, iako prava vrijednost leži u potencijalu da se promjeni pravac globalne energetske politike. 

Pročitajte još:

Iako je u Francuskoj očekivana sјednica oko nove nacionalne strategije za vodonik u toku jučerašnjeg dana, Ministarstvo industrije i energetike odložilo je taj događaj za danas. 

Podsјećanja radi, prva strategija za vodonik usvojena je 2020. godine, uz budžet od devet milijardi eura, sa ciljem dekarbonizacije teške industrije i izgradnje kapaciteta za proizvodnju vodonika putem elektrolize. Iako je uz pomoć tih mjera industrija pokrenuta, ona se ipak suočava sa izazovima poput slabije potražnje, uslijed čega se brojni projekti odlažu.

S obzirom na ambiciozni cilj da se do 2030. instalira 6,5 GW kapaciteta za proizvodnju vodonika, potrebno je više konkretnih koraka. 

Industrijski akteri očekuju današnje predstavljanje nove strategije, koja bi trebalo da donese jasniju mapu puta, snažnije podsticaje i konkretne mehanizme za podršku potražnji, posebno u sektorima transporta i metalurgije. 

S obzirom na nedavno otkriće ogromnih rezervi prirodnog vodonika u sjeveroistočnom regionu, nova strategija dobija dodatnu težinu.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti