Za nove zelene kilovate četiri solarne elektrane u Prnjavoru

Uskoro će novi kilovati zelene energije početi da se proizvode na teritoriji grada Prnjavora, gdje su u toku pripremni radovi za izgradnju četiri solarne elektrane na zemlji. Zimski mjeseci iskorišteni su za izvođenje zemljanih radova – obilježavanje terena, kopanje i postavljanje kablova, a dosadašnji tok radova odvija se prema planu.

Foto: Volvo

Elektrane „Prosjek 1”, „Prosjek 2”, „Prosjek 3” i „Prosjek 4” imaju snagu od po 149,26 kWp svaka, a zauzimaće ukupnu površinu od oko 13.500 kvadratnih metara. Njihova izgradnja odvija se na području grada Prnjavora u Bosni i Hercegovini, a investitor je kompanija Sole verde d.o.o. Banja Luka.

Lokacije elektrana su lako dostupne putem lokalnog pristupnog puta, dok dobro razvijena elektroenergetska infrastruktura u ovom dijelu omogućava efikasno priključenje na mrežu. Planirano je povezivanje novih postrojenja na srednjenaponsku mrežu preko posebne trafostanice, čime će se obezbijediti stabilno snabdijevanje i maksimalna iskorištenost solarne energije.

Za izgradnju solarnih elektrana koristiće se solarni paneli kompanije AIKO Solar i inverterski sistemi kompanije Huawei, a takođe i ostala oprema dolazi od svjetski poznatih brendova koji garantuju dugotrajno korištenje i stabilnu proizvodnju električne energije. Paneli će biti postavljeni na aluminijumsku i čeličnu konstrukciju, a orijentisani prema jugu pod nagibom od 28 stepeni. Projektom je predviđena temeljna primarna čelična konstrukcija koja se pobija u tlo.

Pročitajte još:

Svaka od elektrana sastoji se od 234 panela snage 640 Wp, kao i tri invertora snage 50 kW. Izgradnja solarnih elektrana „Prosjek 1”, „Prosjek 2”, „Prosjek 3” i „Prosjek 4” povjerena je kompaniji MT-KOMEX BH, renomiranom lideru u oblasti obnovljivih izvora energije. Sa dugogodišnjim iskustvom, tim iskusnih inženjera i instalatera ove kompanije primjenjuje najsavremenija tehnička rješenja kako bi osigurao maksimalnu efikasnost i dugoročnu pouzdanost sistema.

Foto: Volvo

– Teren na kojem se grade solarne elektrane je sam po sebi zahtjevan jer je nagnut prema sjeveru, što nije pogodno za postavljanje solarnih panela, ali nakon izvršene detaljne analize, određen je optimalan nagib panela i rastojanje između redova da ne bi došlo do sjenčenja istih, što može izazvati smanjenu proizvodnju. Na osnovu navedenog napravljena je dispozicija solarnih elektrana koja omogućava najbolju iskorišćenost parcele – rekao je Bojan Lazić, inženjer na projektu.

Zahvaljujući stručnosti i posvećenosti, MT-KOMEX BH je investitoru omogućio optimalno korištenje potencijala ove lokacije, uz vrhunsku implementaciju svih segmenata projekta – od projektovanja i pripremnih radova do finalne instalacije i priključenja na mrežu.

Prema podacima, prosječna godišnja proizvodnja električne energije po jednoj solarnoj elektrani, sa uračunatim gubicima, iznosi 211.897 kWh. Procjena godišnje proizvodnje solarnih elektrana dobijena je korišćenjem programskog paketa.

Završetkom ovih projekata Bosna i Hercegovina će dobiti nove kilovate zelene energije. Energija iz obnovljivih izvora omogućava ekonomski rast, bolji kvalitet života i doprinosi borbi protiv klimatskih promjena. Jedna od glavnih prednosti solarnih elektrana je ta što smanjuju emisiju štetnih gasova, jer za rad ne koriste fosilna goriva. Instalacija solarnih panela postaje sve pristupačnija, a njihove performanse su u stalnom porastu, što doprinosi globalnim naporima u smanjenju zavisnosti od konvencionalnih izvora energije.

Priredila: Jasna Dragojević

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala CIRKULARNA EKONOMIJA

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti