Hrvatska domaćin ključnog energetskog skupa: Dani OIE 2025 u Splitu

Od 21. do 23. maja, Split će biti epicentar regionalne energetske tranzicije – grad domaćin konferencije Dani OIE 2025, koja će se održati u prestižnom hotelu Le Meridien Lav.

Ova konferencija predstavlja ključnu platformu za povezivanje svih aktera zelene tranzicije – sa ciljem da se zajedničkim snagama ubrza izgradnja novih postrojenja za obnovljive izvore energije i pokrene novi talas investicija.

Tokom tri dinamična i sadržajem bogata dana, konferencija će okupiti predstavnike državnih institucija, energetske industrije, finansijskog i pravnog sektora, stručne konsultante, akademsku zajednicu, kao i brojne eksperte iz zemlje i inostranstva. Učesnike očekuju inspirativne panel diskusije, konkretni primjeri iz prakse i najnovije informacije koje su ključne za ulazak u fazu realizacije OIE projekata.

Hrvatska ima sve preduslove za snažan razvoj obnovljivih izvora energije – izuzetne prirodne resurse, dostupne tehnologije i spremne investicije. Godinama je bilo riječi o potencijalu, ali sada je trenutak da se ovaj potencijal konačno pretvori u stvarnost. Nakon dugog zastoja izazvanog administrativnim preprekama, pravnom nesigurnošću i sporom implementacijom reformi, vrijeme čekanja je završeno, a Hrvatska ulazi u fazu u kojoj projekti prelaze u realizaciju, a gradilišta se otvaraju.

Foto: OIE Hrvatska

Program

Panel 1: Obnovljivi izvori i nuklearna energija – sukob ili sinergija

Obnovljivi izvori energije postaju temelj dekarbonizacije i energetske nezavisnosti u Evropi, dok se s druge strane nuklearna energija ponovo pozicionira kao stabilan, niskougljenični izvor koji može da dopuni nestalnu proizvodnju iz OIE. Ovaj panel otvara prostor za raspravu o tome kako se ove dvije tehnologije uklapaju u dugoročnu energetsku strategiju Hrvatske i Evrope. Da li su u sukobu ili mogu djelovati u sinergiji? Koje su tehničke, društvene i političke prepreke paralelnom razvoju i postoji li prostor za ravnotežu?

Panel 2: Energetska nezavisnost Hrvatske – između propisa i prakse

Diskusija o konkretnim koracima koji su preduzeti na putu ka energetskoj samodovoljnosti. U fokusu su fragmentiran zakonodavni okvir, izazovi u javnim konkursima za dodjelu energetskih odobrenja (EO), kao i usklađenost politike sa ciljevima zelene tranzicije.

Panel 3: Priključenje OIE na mrežu – izazovi i rješenja za bržu integraciju

Panel će se baviti regulatornim i tehničkim preprekama za veću integraciju OIE u elektroenergetsku mrežu, fleksibilnim ugovorima, zaštitnim mehanizmima, kao i razvojem pametnih mreža i sistema za skladištenje energije. Biće predstavljeni i primjeri dobre prakse iz regiona.

Panel 4: Izgradnja OIE projekata – finansijska održivost i operativni izazovi

Rasprava o finansijskim modelima realizacije – PPA i cPPA ugovori, tržišne premije, otkupne cijene, bankarske garancije. Razmotriće se i izazovi u fazi gradnje: dozvole, radna snaga, tehnička izvedba.

Panel 5: Revitalizacija OIE kapaciteta – inovacije za novu generaciju postrojenja

Kako obnoviti postojeće elektrane i povećati efikasnost? Fokus na tehničkim rješenjima za rekonstrukciju i repowering, uvođenje skladištenja energije, ekološki aspekti i prostorno planiranje.

Panel 6: Kogeneraciona postrojenja – održivi energetski modeli u praksi

Diskusija o ulozi kogeneracije u decentralizovanom sistemu, biogas, digestat, utiskivanje biometana u mrežu, biomasa i alternativna goriva. Razmatra se i razvoj geotermalne energije.

Panel 7: Uloga lokalne samouprave u razvoju OIE

Ključni izazovi u prostornom planiranju, komunalnim doprinosima, neujednačenoj praksi izdavanja dozvola. Biće obrađene i najavljene izmjene zakona o planiranju i izgradnji, sa naglaskom na projekte skladištenja energije.

Panel 8: Razvoj OIE uz očuvanje prirode i životne sredine – praksa, izazovi i rješenja

Koliko su zaštitne mjere zaista primjenljive u praksi? Automatizovana zaštita ptica kod vjetroagregata, procjena uticaja na životnu sredinu kod revitalizacije, i koncept acceleration areas – prostori za ubrzani razvoj OIE uz očuvanje prirodnih vrijednosti.

Prijave su dostupne na ovom linku.

Izvor: OIE Hrvatska

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti