Potražnja za litijumom raste zbog njegove ključne uloge u litijum-jonskim baterijama koje napajaju električna vozila, dok je ranije bio u manjim procentima korišten u industriji stakla, keramike i maziva. Nedavno objavljenja lista strateških projekata Evropske komisije po pitanju snabdijevanja kritičnim sirovinama otkriva da su u Njemačkoj planira tri projekta eksploatacije ove sirovine.
Za sada se litijum isključivo eksploatiše u zemljama poput Australije, Čilea, Argentine i Kine, dok u Njemačkoj i ostatku Evrope još uvijek ne postoje značajnija nalazišta koja se aktivno iskorištavaju.
Jedan od najvećih projekata eksploatacije litijuma u Evropi je područje Rudnih planinama (Erzgebirge). Planira ga realizovati kompanija Zinnwald Lithium GmbH, a studija izvodljivosti pokazuje da bi eksploatacija mogla započeti 2030. godine.
Ova kompanija objavila je početkom aprila, da su dobili dodatnu dozvolu za istraživanje pod nazivom „Liebenau” dozvola. Nova dozvola omogućava pristup lokacijama potrebnim za izvođenje geotehničkih i hidrogeoloških bušenja, a ukupna površina pod istraživačkim dozvolama kompanije u regiji povećana na 12.933 hektara.
„Postoji potencijal za dodatno proširenje litijumskih resursa kompanije, što bi dugoročno moglo doprinijeti većoj proizvodnji”, saopšteno je iz ove kompanije.
Pročitajte još:
- U Bijeljini održan regionalni protest protiv rudarenja litijuma na Majevici
- Prekretnica u ekstrakciji litijuma: Reaktor koji rješava ekološke rizike
- Tuzla i Semberija traže zabranu eksploatacije litijuma na Majevici
Kritičari projekta smatraju da je korišćenje termina „najveće litijumsko nalazište u Evropi“ obmanjujuće, jer je sadržaj ruda u ovom dijelu veoma nizak u poređenju sa drugim nalazištima širom svijeta. Njemački mediji porede ovaj projekat sa Jadarskom dolinom, navodeći kako u Srbiji ima deset puta veći sadržaj litijuma. Kako navodi portal lbbw.de, prepreka „najvećoj direktnoj investiciji u istoriji Srbije” je stanovništvo koje se plaši eksproprijacija.
Komercijalna proizvodnja od 2027.
Drugi projekat u ovom području je projekat Vulcan Energy koji je krajem prošle godine započeo u Frankfurtu, istinu u testnoj fazi. Prve količine litijuma biće isporučene baterijskoj i automobilskoj industriji, a ugovori su već sklopljeni. Komercijalna proizvodnja trebala bi početi sredinom 2027. godine.
Takođe, holandska kompanija AMG planira eksploataciju litijumske rude u Erzgebirgeu, a nedavno je otvorila prvu litijumsku rafineriju u Evropi.
Iz ove kompanije pozdravili su spremnost EU u sporovođenju Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), koji će kako navode „igrati ključnu ulogu u podsticanju zelene tranzicije u Evropi i podržavanju rasta sektora čiste tehnologije”.