Fuzijske elektrane su postrojenja koja koriste proces nuklearne fuzije za proizvodnju električne energije, imitirajući način na koji Sunce stvara energiju, s ciljem da obezbijedi siguran, održiv i gotovo neograničen izvor čiste. Najveći evropski poduhvat u području energije fuzije, projekat DONES (eng. Demo Oriented NEutron Source) biće izgrađen u Granadi. Ovu stratešku međunarodnu inicijativu predvode Hrvatska i Španija, a sada im se pridružio i Japan.
DONES je jedan od tri ključna temelja evropske strategije za razvoj energije fuzije, uz budući fuzijski reaktor ITER i fuzijsku elektranu DEMO, te će služiti kao platforma za testiranje materijala koji mogu izdržati ekstremne uslove unutar budućih fuzijskih elektrana.
Kao jedna od dvije vodeće zemlje u projektu, Hrvatska aktivno učestvuje u naučnom oblikovanju i implementaciji. Hrvatski naučnici i institucije okupljeni unutar DONES.HR platforme već niz godina rade na razvoju tehnologija vezanih uz DONES, od naprednih materijala do detektora i sistema za daljinsko upravljanje.
„Osim ozračivanja fuzijskih materijala, DONES će služiti i kao multidisciplinarna baza za neutronska istraživanja u područjima poput ne-fuzijske nuklearne fizike, medicinske fizike, fizike čvrstog stanja, medicine, biologije, ili mašinstvo. Popratna istraživanja može predložiti svaka zainteresovana organizacija ili istraživački tim. Takođe, u sklopu projekta izrađuje se i razvija velika količina specijalizovane, a često i potpuno nove opreme, od detektora do kranova za daljinsko upravljanje”, kaže Tonči Tadić, voditelj hrvatskih fuzijskih aktivnosti.
Projekat DONES ključan je za testiranje i razvoj naprednih materijala potrebnih za rad fuzijskih elektrana, ali i brojnih drugih tehnologija – poput senzora i elektronike otporne na zračenje, sistema za proizvodnju tricija, prenos toplote tekućim metalima i rukovanje njima. Riječ je o multidisciplinarnom istraživačkom središtu s velikim naučnim i industrijskim potencijalom.
Pročitajte još:
- Pokretanje Fonda za komercijalizaciju fuzije u Velikoj Britaniji – prvi van Sjedinjenih Država
- Prva komercijalna fuzijska elektrana na svijetu napajaće 150 hiljada domova
- Njemačka: Razvoj fuzijske elektrane kao alternative nuklearnoj elektrani?
Prilikom svečanog predstavljanja DONES-a na svjetskoj izložbi u Osaki, Japan je službeno postao partner u projektu.
Španija će uložiti 210 miliona eura putem svoje vlade, a isto toliko i Vlada Andaluzije, dok se od Evropske komisije očekuje investicija od 202 miliona eura. Japan je najavio finansiranje pet odsto troškova izgradnje i osam odsto troškova operativne faze dok je Italija potpisala Memorandum o razumijevanju i u završnoj je fazi definisanja svog doprinosa. Ukupna vrijednost projekta iznosi preko 700 miliona eura, a uključivaće učestovanje više od 17 zemalja.
EU planira do 2050. izgraditi elektranu u kojoj bi se energija proizvodila primjenom nuklearne fuzije.
Španski i hrvatski fizičari će od 2035. ispitivati materijale za buduću fuzijsku elektranu u mjestu Escuzar, udaljenom 20 kilometara od Granade, a gdje se trenutno gradi naučna laboratorija potrebna za takva ispitivanja, navode iz Instituta Ruđer Bošković.
Energetski portal