Na odlagalištu rudnika “Gračanica” biće izgrađene solarne elektrane

Foto: Energetski portal

Elektroprivreda BiH će na odlagalištu rudnika “Gračanica” u opštini Bugojno graditi solarne elektrane  Gračanica 1 i 2, čija je priključna snaga 45 MW, dok je procijenjena godišnja proizvodnja oko 66 GWh električne energije. Procijenjena vrijednost investicije je 40,35 miliona eura.

Sanel Buljubašić, generalni direktor JP Elektroprivreda BiH potpisao u Sarajevu ugovore o kreditima za izgradnju fotonaponskih elektrana Gračanica 1 i Gračanica 2, sa Manuelom Naesl, direktoricom EBRD-a za BiH i Sanelom Jurišić, izvršnom direktoricom za ekonomske poslove UniCredit Bank d.d. Mostar. Ugovor s EBRD-om u vrijednosti 25,1 milion eura i ugovor s UniCredit Bank d.d. Mostar u iznosu 15 miliona eura, potpisani su s rokom otplate  10 godina i grejs periodom od dvije godine.

Govoreći o važnosti izgradnje objekata iz obnovljivih izvora energije, Buljubašić istakao da je cilj očuvati energetsku stabilnost i nezavisnost energetskog sektora.

„Svjesni izazova u energetskom sektoru Elektroprivreda BiH je opredijeljena za  provođenje zelene tranzicije u skladu sa opredjeljenjem BiH u pristupanju Sofijskoj deklaraciji i Pariškom sporazumu. Izgradnja objekta FNE  na površinskom kopu rudnika Gračanica je jedan u nizu planskih projekata iz OIE Elektroprivrede BiH. Pred nama su i planski objekti vjetro i hidroelektrana. Proces zelene tranzicije moramo provoditi zajedno sa našim potrošačima. Nastojimo u saradnji s Federalnim ministarstvom energije, rudarstva i industrije   pronaći način da potrošačima omogućimo  da sami proizvedu dio električne energije za vlastite potrebe i postanu tzv. prozjumeri. Na ovaj način postižemo veću disperziju proizvodnje električne energije u centar potrošnje”, rekao je on.

Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije u Vladi FBiH čestitao je Upravi Elektroprivrede BiH na hrabrosti da pokrene ovakve projekte u javnom sektoru i istraje na putu pravedne energetske tranzicije.

„Cilj Elektroprivrede BiH  i države je preći na obnovljive izvore energije, i u tome će imati i dalje značajnu podršku i pomoć  Vlade FBiH i Ministarstva energije, rudarstva i industrije”, naglasio je Lakić.

Manuela Naesl, direktorica EBRD-a za BiH, istakla je da je EBRD jedan od najvećih investitora u energetskom sektoru u BiH i da je ovo prvi put da investiraju  u proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije.

Pročitajte još:

„Značajno za EBRD je  što smo dio procesa pravedne energetske tranzicije u BiH“, kazala  je ona.

Tehničku i savjetodavnu podršku u pripremi i implementaciji projekta, pružila je Vlada Republike Austrije.

Očekivane društveno-ekonomske koristi izgradnje fotonaponskih elektrana Gračanica 1 i 2  se između ostalog ogledaju u povećanju  proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, poboljšanju pouzdanosti i sigurnosti u snabdijevanju,  kao i povećanju proizvodnje električne energije u vršnim satima potrošnje, smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i sveukupnom smanjenju emisija zagađivača, posebno efekata gasova staklene bašte.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti