U Njemačkoj je dato zeleno svjetlo za kontroverzni projekat vađenja prirodnog gasa u Sjevernom moru, u blizini njemačkog ostrva Borkum, nakon što je Kancelarija za rudarstvo, energetiku i geologiju (LBEG) u Donjoj Saksoniji izdala odobrenje za isti. Projekat, kojim rukovodi holandska energetska kompanija ONE-Dyas, uključuje bušenje morskog dna na dubinama od 1,5 do 3,5 kilometara kako bi se došlo do značajnih količina prirodnog gasa, procijenjenih na 4,5 do 13 milijardi kubnih metara, kako pišu iz agencije DPA.
Kompanija je dobila dozvolu na 18 godina za eksploataciju ovih resursa, kako bi Njemačka osigurala stabilno domaće snabdijevanje energijom. Dogovor uključuje da će bušenje biti zaustavljeno ukoliko prirodni gas više ne bude potreban kao energent u Njemačkoj, kao i da je ovo bolje i manje štete čini nego uvoziti tuđi gas.
Odluka o odobrenju dolazi u trenutku kada Njemačka ulaže napore u prelazak na obnovljive izvore energije poput energije vjetra i sunca. Ipak, zemlja se još uvijek u velikoj mjeri oslanja na prirodni gas, posebno zbog nedavnih geopolitičkih tenzija koje su dovele do poremećaja u snabdijevanju energijom.
Pročitajte još:
- Norveška ipak razmatra nuklearne elektrane u svom energetskom sektoru
- Napravljena EV baterija koja se puni najbrže na svijetu
- Stručnjaci IAEA istraživali oštećenja u Zaporožju nakon požara
Međutim, projekat je podijelio javnost i postao predmet ozbiljnih kontroverzi zbog zabrinutosti za životnu sredinu. Ekološke grupe i lokalno stanovništvo su izrazili protivljenje zbog mogućih štetnih posljedica po morski nacionalni park Vadensko more, koji je pod zaštitom UNESCO-a. Vadensko more je najveći neprekinuti sistem plime i oseke na svijetu, a kritičari projekta strahuju da bi bušenje moglo ozbiljno narušiti ekosistem, ugroziti divlje životinje i promijeniti prirodni pejzaž ovog osjetljivog područja, navodi agencija DPA.
Pregovori o ovom sporazumu vode se od 2022. godine, a uprkos ovom odobrenju, projekat se i dalje suočava sa pravnim i diplomatskim izazovima. Organizacija za zaštitu životne sredine u Njemačkoj najavila je pravne mjere protiv projekta.
Sve u svemu, ako se projekat realizuje, nosi rizik od dugotrajnog oštećenja Vadenskog mora. Takođe, projekat bi mogao biti zaustavljen ili odgođen uslijed tužbi ekoloških grupa. S druge strane, povećao je tenzije između potreba za energetskom sigurnošću i obavezama zemlje da smanji emisije. Njemačka je ove godine imala među najvišim cijenama računa, i rješenje joj je neophodno, a javnost bi ipak mogla pojačati pritisak na vladu da preispita ili uvede strožije propise za slične projekte u budućnosti.
Energetski portal