Njemačka ostvaruje veoma dobre rezultate u kontekstu razvoja obnovljivih izvora energije. Njemački Savezni zavod za statistiku – Statistisches Bundesamt, potvrdio je prethodno napisano iznošenjem podataka o kapacitetu solarne energije.
Kako su naveli, u Njemačkoj je u aprilu 2024. godine bila instalisano oko 3,4 miliona solarnih sistema na krovovima i parcelama, sa ukupnom maksimalnom snagom od oko 81.500 megavata. U poređenju sa istim mjesecom 2023. godine, ostvareno je povećanje broja sistema za 29,8 odsto, a u pogledu instalisane snage porast se bilježi za 20,5 odsto.
Ovdje su obuhvaćene gotovo sve solarne instalacije koje doprinose javnim energetskim mrežama i koje imaju strujno brojilo koje mjeri količinu proizvedene struje. Ipak, manje instalacije, kao što su takozvani balkonski solarni sistemi, nisu uključeni u statistiku. Pojašnjenja radi, ovakvi solarni sistemi su dizajnirani za upotrebu i privatnim domaćinstvima i obično se postavljaju na terasama ili manjem dvorištu.
Pročitajte još:
- BEČ NADMAŠIO CILJEVE U PROIZVODNJI SOLARNE ENERGIJE ZA 2024. GODINU
- KAKO ZAŠTITI SOLARNU INDUSTRIJU OD SAJBER NAPADA
- POKRENUT PROJEKAT POSTAVLJANJA FOTONAPONSKIH ELEKTRANA ZA VJERSKE ZAJEDNICE U BIH
Uspjeh rada solarnih sistema, potvrđuje se rastom ovako dobijene energije u ukupnoj proizvodnji električne energije. Tokom prošle godine, u mrežu je ubačeno oko 53 miliona megavat-sati električne energije dobijene iz solara. Na ovaj način, njen udio u ukupnoj proizvodnji bio je 11,9 odsto, čime je oboren dotadašnji rekord.
Uvoz, izvoz i proizvodnja
Njemačka je tokom prvih pet mjeseci u 2024. godini, zabilježila značajan pad uvoza solarnih sistema. Preciznije, od januara do moja mjeseca, vrijednost uvezenih solarnih ćelija i modula smanjena je za 66 odsto. Kako se navodi, takođe je smanjena i vrijednost izvoza solarnih sistema za oko 64 odsto.
U 2023. godini, Kina je bila zemlja iz koje je Njemačka najviše uvozila, čak 86,4 odsto. Poređenja radi, za njom idu Holandija sa 5,4 odsto i Vijetnam sa 2,6 odsto što predstavlja značajno manji uvoz. Kada je riječ o izvozu, to su činile najviše zemlje Evrope. Na prvom mjestu Australija sa 17,8 odsto, Italija sa 11,4 odsto i Švajcarska sa devet odsto.
Energetski portal