Stručno obrazovanje i obuka postali su ključni alati za pripremu radne snage u Bosni i Hercegovini, naročito u današnjem dinamičnom tržištu rada, gdje su prilagodljive strategije neophodne kako bi se zadovoljili zahtjevi poslodavaca. Fokus na ekološki održivim praksama, u kombinaciji sa inovacijama, otvara put ka dugoročnoj ekonomskoj stabilnosti i očuvanju prirodnih resursa i poboljšanje kvaliteta života građana.
Srednjoškolski centar Vogošća, prepoznatljiv po inovativnim pristupima, ulaže značajne napore u razvoj nastavnog kadra s ciljem jačanja njihovih kompetencija. Time škola ne samo da unapređuje nastavu, već motiviše učenike da se okrenu zelenoj ekonomiji i digitalnim inovacijama, pružajući im alate za buduće preduzetničke projekte. Direktor škole, Elvir Sućeska, naglašava uspješnu dugogodišnju saradnju sa GIZ-om, ističući nedavno provedenu obuku nastavnika, čiji su efekti odmah postali vidljivi kroz usvajanje novih znanja i vještina u nastavi, te njihovu primjenu u svakodnevnom obrazovnom procesu.
„Posebno bih izdvojio trening pod nazivom Pristup integraciji zelenih vještina u nastavne planove i programe, s fokusom na upravljanje otpadom. Ovaj trening je imao ogroman značaj za našu školu jer nam je dodatno osvijetlio kako otpad možemo pretvoriti u vrijedan resurs, stvarajući novu vrijednost. To je budućnost ne samo za školstvo, već i za cijelo društvo”, kazao je Sućeska.
Jedan od rezultata saradnje sa GIZ-om predstavlja i postavljanje pametnog reciklomata i reciklirane eko klupe na školskom ulazu. Ova eko klupa, napravljena od 100 odsto reciklirane plastike, očistila je čak 37,5 kilograma plastičnog otpada iz okoline. Klupa nije samo dugotrajna (s očekivanim vijekom trajanja od preko 30 godina), već je se i sama može ponovo reciklirati.
„Jako je bitno da ovakve reciklomate postavljamo u i oko škola. Kada odgojimo generacije da znaju šta znači reciklirati, šta znači ekologija, šta znači razdvajati otpad mi smo otprilike završili taj posao kada njima damo do znanja koliko je to bitno”, kaže Nedžad Turnadžić, direktor kompanije Eko Grad.
Postavljanjem reciklomata se promoviše reciklaža i smanjenje otpada. Učenici aktivno koriste reciklomat, koji nudi nagrade poput besplatnih ulaznica za zoološki vrt Pionirska dolina, vožnje javnim prevozom ili donacije humanitarnoj organizaciji Pomozi.ba.
Uspjeh mladih preduzetnika iz Vogošće
Pored ekoloških inicijativa, Srednjoškolski centar Vogošća može se pohvaliti i uspjesima svojih učenika. Učenici četvrtog razreda ekonomske škole, Adin Jusubašić, Namik Fazlić i Sarah Čardaković, razvili su inovativnu start-up ideju Edutech Desk – pametnu klupu s ugrađenim ekranom, koja je dizajnirana u skladu s ergonomskim standardima kako bi poboljšala iskustvo učenja i zaštitila zdravlje učenika.
„Sa ovom idejom smo pobijedili na Akademiji za mlade preduzetnike među deset škola iz Kantona Sarajevo. Nakon toga prijavili smo se na događaj “U susret domovini”, koji je okupio 300 najvećih preduzetnika iz cijelog svijeta. Tamo smo predstavili svoju start-up ideju i ponovo ostvarili nevjerojatnu pobjedu”, kazao je Jusubašić. On dodaje da je njihova ideja u procesu izrade te planiraju naredne godine ići u Švajcarsku tražiti investitore.
Ovaj uspjeh nije samo odraz njihovog truda i kreativnosti, već i inspiracija za buduće generacije mladih preduzetnika. Predanost i inovativnost učenika SŠC Vogošća ne samo da inspirišu vršnjake, već i širu zajednicu. Za narednu godinu, Adin Jusubašić ističe kako planiraju unaprijediti projekat kroz zelenu ekonomiju i reciklirane materijale, te pomoći mladima da postanu svjesniji ekoloških problema i da svojim idejama doprinose očuvanju prirode.
Pročitajte još:
- Inovacije mladih – Ekološka peć na solarno grijanje
- Inovativna rješenja za ravnomjernu zelenu tranziciju
- Stariji skloniji recikliranju, mladi zbunjeni – Reciklabilna ambalaža vrijedna 2,8 mlrd GBP završava na deponiji
Sve ove inicijative savršeno se uklapaju u širu viziju GIZ-a, organizacije koja implementira projekte u ime Njemačke i Švajcarske vlade i koja je prepoznata po svojoj stručnosti u promovisanje održivog ekonomskog razvoja. Kroz kontinuiranu saradnju sa obrazovnim institucijama, lokalnim zajednicama i privatnim sektorom, GIZ omogućava povrat na ulaganje kroz stvaranje trajnih i održivih rješenja. Njihova ekspertiza u razvoju digitalnih i zelenih transformacija privrede ne samo da donosi rezultate u sadašnjosti, već gradi temelje za budućnost.
Majda Tolić, savjetnica za srednje stručno obrazovanje i tržište rada u GIZ-u, kazala je kako je program „Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja” (SEDEP) između ostaloga usmjeren na kreiranje održivih radnih mjesta koja doprinose ekonomskoj stabilnosti i očuvanju prirodnih resursa za buduće generacije.
„Nedavno provedena studija GIZ-a pokazala je da je upravljanje otpadom prepoznato kao ključna vještina za razvoj zelene ekonomije, što je potvrdilo 95 odsto anketiranih kompanija. Ovi podaci jasno ukazuju na potrebu kontinuirane edukacije i stručne obuke, posebno razvoja zelenih kompetencija, koje su neophodne u svim zanimanjima stručnog obrazovanja. Podrška inovacijama i malim preduzećima, zajedno sa ulaganjem u zelene vještine, od ključne je važnosti za dalji ekonomski razvoj i otvaranje novih radnih mjesta u Bosni i Hercegovini”, zaključila je Tolić.
Program “Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja” (SEDEP), kojeg sufinansiraju njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i Vlada Švajcarske, a implementira GIZ, ima za cilj unapređenje zapošljivosti u Bosni i Hercegovini, kroz podršku digitalnoj i zelenoj transformaciji privrede. Kroz ovaj program, GIZ uspješno pokazuje koliko vrijedi svaka uložena marka u obrazovanje mladih ljudi, dok istovremeno podržava transformaciju kompanija, čime se doprinosi konkurentnijem i inovativnijem poslovnom okruženju u zemlji.
Izvor: GIZ