Održana javna rasprava u Srbiji o Prijedlogu akcionog plana za pravednu tranziciju

U Privrednoj komori Srbije održana je javna rasprava posvećena Prijedlogu akcionog plana za pravednu tranziciju. Ovaj dokument ima za cilj uspostavljanje institucionalnog okvira za sprovođenje pravedne tranzicije, kao i definisanje ključnih aktivnosti koje bi trebalo da budu realizovane do 2030. godine u Srbiji.

Aleksandar Zlatković, savjetnik ministarke rudarstva i energetike i rukovodilac Radne grupe za pripremu strateških dokumenata u Ministarstvu, rekao je da Akcioni plan za pravednu tranziciju predstavlja operativni okvir kojim se strateški pravci definisani u Integrisanom planu za energetiku i klimu (INEKP) do 2030. sa vizijom do 2050. godine i Strategiji razvoja energetike do 2040. s projekcijama do 2050, konkretizuju kroz mjere kao što su podrška radnicima i zajednicama u tranziciji, osnaživanje lokalnih ekonomija, obrazovanje i prekvalifikacija, kao i jačanje kapaciteta lokalnih samouprava.

Kako je dodao, dokument ujedno predstavlja početak šireg procesa energetske tranzicije u Srbiji i uspostavlja institucionalni okvir za formiranje tijela koja će se u budućnosti sistematski baviti planiranjem i upravljanjem procesima pravedne i energetske tranzicije. Potrebno je istaći da Akcioni plan daje samo ilustrativne primjere za neke od potencijalno pogođenih regiona, dok će se detaljna razrada i identifikacija prioritetnih teritorija i ciljanih mjera vršiti kroz rad novoformiranih tijela, prvenstveno nakon usvajanja Plana dekarbonizacije EPS-a, koji se očekuje do kraja ove godine.

Pravedna tranzicija, kako se navodi u Srbiji, treba da promoviše ekološki održive ekonomije na način koji je pravedan i inkluzivan za sve – radnike, preduzeća i zajednice – stvarajući prilike za pristojan rad i ne izostavljajući nikoga. Zlatković je dodao da ovakav pristup omogućava da tranzicija bude postepena, promišljena i inkluzivna, zasnovana na relevantnim analizama, lokalnim kapacitetima i dugoročnim strateškim ciljevima.

Pročitajte još:

Predloženi Akcioni plan zasniva se na strateškim ciljevima razvoja energetskog sektora koji je postavljen kroz INEKP, a koji obuhvataju najmanje 45 odsto električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora, značajno povećanje energetske efikasnosti i smanjenje emisija gasova staklene bašte za 40,3 odsto u odnosu na 1990. godinu, navodi se na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike Srbije. Pored toga, Akcioni plan je usklađen sa Strategijom razvoja energetike, koja predviđa povlačenje blokova u najstarijim termoelektranama, s tim da će dinamika ovog procesa zavisiti od potreba energetske bezbjednosti.

Kao glavne dimenzije akcione tranzicije u Srbiji, postavljaju se tranzicija prema zelenoj energiji, razvoj ljudskog kapitala, diversifikacija lokalne privrede u pogođenim područjima i uspostavljanje institucionalnog okvira za upravljanje pravednom tranzicijom.

Dokument analizira moguće posljedice zatvaranja najstarijih blokova termo postrojenja, kao ilustrativni primjeri, s obzirom na to da će detaljne procjene o broju potencijalno pogođenih radnih mjesta biti date kroz Plan dekarbonizacije EPS-a koji je u izradi.

Prijedlogom akcionog plana definisane su mjere i aktivnosti na nacionalnom i lokalnom nivou koje treba da se sprovedu u narednih nekoliko godina, a ukupni troškovi procijenjeni su na oko 88 miliona eura. Prioritet je uspostavljanje institucionalnog okvira – formiranje Jedinice za pravednu tranziciju u okviru Ministarstva rudarstva i energetike, kao i Međuministarskog komiteta na nivou Vlade Srbije.

Pored toga, predviđeno je i ažuriranje zakonodavstva i uključivanje pravedne tranzicije u nacionalne strategije, kao i aktivnosti na podizanju svijesti u vezi s procesom pravedne tranzicije. Mjere na lokalnom nivou obuhvataju, između ostalog, analizu potrebnih prekvalifikacija i usavršavanja radnika lokalnih preduzeća, planove za preraspodjelu radnika unutar kompanija, izradu lokalnih planova razvoja, unaprijeđenje privredne infrastrukture u postojećim industrijskim parkovima i podsticaje za razvoj preduzetništva.

Pored predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike Srbije, na javnoj raspravi učestvovali su predstavnici EBRD-a koji su podržali izradu akcionog plana, Privredne komore Srbije, predstavnici EPS-a i drugih energetskih kompanija, predstavnici sindikata i organizacija civilnog društva, banaka i međunarodnih partnera.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti