Modna industrija predstavlja jednog od najvećih zagađivača životne sredine, čineći značajan dio globalne ekološke krize. Proizvodnja tekstila zahtijeva ogromne količine hemikalija, vode i energije, dok se sintetička vlakna, poput poliestera, često prave od fosilnih goriva, dodatno povećavajući emisije gasova staklene bašte.
Još jedan veliki izvor zagađenja je i građevinski sektor koji ima ogroman uticaj na životnu sredinu, kao najveći potrošač sirovina i hemikalija na svijetu. Proizvodnja građevinskih materijala, poput cementa i čelika, generiše velike količine gasova staklene bašte, dok građevinski otpad često završava na deponijama, doprinosi zagađenju i preopterećuje ekosisteme.
Zbog toga su vlade širom svijeta, uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), započele ambicioznu šestogodišnju inicijativu vrijednu 45 miliona dolara, usmjerenu na uklanjanje opasnih hemikalija i transformaciju globalnih lanaca snabdijevanja u modnom i građevinskom sektoru. Ova inicijativa ima za cilj da promoviše regenerativni dizajn, održive materijale, resursno efikasnu proizvodnju i odgovorno ponašanje potrošača, uz dodatnih 295 miliona dolara mobilisanih iz drugih izvora za postizanje što većeg uticaja.
Pročitajte još:
- Kako nepravilna sadnja drveća može povećati noćne temperature u gradovima
- Preko 200 hiljada smrtnih slučajeva u EU povezano sa izloženošću finim česticama PM2,5
- Rješenja zasnovana na prirodi mogu stvoriti 32 miliona novih radnih mjesta do 2030. godine
Ova inicijativa, koji predvodi Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), fokusiraće se na inkluzivnu transformaciju ovih sektora. Posebna pažnja biće posvećena osnaživanju žena, mladih i lokalnih zajednica, integraciji domorodačkog znanja i revitalizaciji lokalnih ekonomija. Program takođe ima za cilj smanjenje emisije gasova staklene bašte za šest miliona tona, uklanjanje 18.750 tona opasnih hemikalija iz ekosistema i obnavljanje 825.000 hektara zemljišta do 2031. godine.
Izvršni direktor GEF-a, Karlos Manuel Rodrigez, ocijenio je da ova inicijativa predstavlja „ključnu prekretnicu“ u transformaciji industrija visokog hemijskog intenziteta.
Program će koordinisati globalna savjetodavna grupa sačinjena od predstavnika vlada, industrije i civilnog društva, koja će pružati strateške smjernice i ubrzati prelazak ka održivim lancima snabdijevanja.
Očekuje se da će ova inicijativa imati pozitivan uticaj na preko dva miliona ljudi širom svijeta i postaviti standarde za budućnost održivih industrijskih praksi, navodi se u saopštenju UNEP-a.
Energetski portal