EU ažurira ekološke standarde za kovačnice i livnice

Evropska komisija objavila je ažurirane ekološke standarde namijenjene smanjenju uticaja industrijskih postrojenja, između ostalog kovačnica i livnica, na životnu sredinu. Promjene su dio Direktive o industrijskim emisijama, koja predstavlja ključni element šireg plana EU za smanjenje industrijskog zagađenja u skladu sa ciljevima Akcionog plana za nulto zagađenje i okvirne politike cirkularne ekonomije.

Foto-ilustracija: Unsplash (christopher-burns)

Direktiva o industrijskim emisijama usvojena je 2010. godine i predstavlja temelj za regulisanje oko 75.000 industrijskih i stočarskih objekata unutar EU. Njen cilj je da integriše i pojača kontrole zagađenja koje obuhvataju i efikasnost resursa. Ključna komponenta Direktive su Najbolje raspoložive tehnike (Best available techniquesBAT), koje predstavljaju najefikasnije i ekonomski izvodljive metode za smanjenje zagađenja.

Zaključci BAT-a razvijeni su kroz detaljan proces koji uključuje industrijske aktere, javne autoritete EU i ekološke organizacije. Ovi zaključci direktno utiču na uslove dozvola za rad postrojenja, postavljajući rigorozne standarde za emisije, upotrebu resursa i upravljanje otpadom.

Zaključci o Najboljim dostupnim tehnikama (BAT) odnose se na niz aktivnosti u industriji metala. U sektoru prerade crnih metala, to uključuje rad kovačnica koje koriste čekiće čija energija prelazi 50 kilograma po čekiću, sa upotrebom toplotne snage iznad 20 MV, kao i rad livnica crnih metala sa proizvodnim kapacitetom preko 20 tona dnevno. Što se tiče prerade obojenih metala, BAT zaključci se primjenjuju na procese topljenja i legiranja obojenih metala, uključujući reciklirane proizvode, te na rad livnica obojenih metala sa kapacitetom topljenja koji prelazi četiri tone dnevno za olovo i kadmijum ili 20 tona ostalih metala dnevno.

Pročitajte još:

Novi standardi posebno targetiraju oko 1.000 livnica i 25 kovačnica koje koriste čekiće u procesima kovanja – veliki industrijski čekići ili mehanički čekići koji se koriste za oblikovanje metala, sa posebnim zahtjevima koji stupaju na snagu odmah za nova postrojenja, dok postojećima daje rok od četiri godine za usklađivanje.

Osim što postavlja strože ekološke zahteve, nova regulativa pojednostavljuje proces izdavanja i sprovođenja ekoloških dozvola. Standardizovane referentne vrijednosti koje nudi Direktiva olakšavaju državama članicama da primjene i integrišu ove norme u nacionalne pravne sisteme, čime se postiže veća doslijednost i efikasnost u zaštiti životne sredine.

Kroz stroge zahtjeve, EU nastoji da minimizira negativan uticaj industrijskih aktivnosti na životnu sredinu, dok istovremeno podstiče tehnološki napredak i ekološku odgovornost među industrijskim akterima.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti